Skip to main content
فهرست مقالات

دین، امنیت و اقتدار ملی

نویسنده:

(4 صفحه - از 58 تا 61)

کلید واژه های ماشینی : امنیت ، دین ، امنیت و اقتدار ملی ، اجتماعی ، امنیت ارزش‌های انسانی و اجتماعی ، نهاد سیاسی ، استقرار ، نهاد سیاسی در تأمین امنیت ، استقرار نهاد سیاسی در جامعه ، اقتصادی

نویسنده در این مقاله سعی دارد تا موضع دین را نسبت به امنیت ملی مورد بررسی قرار دهد و به این سؤال پاسخ دهد که از منظر دین، امنیت ارزش‌های انسانی و اجتماعی چگونه باید تأمین گردد.

خلاصه ماشینی:

"خاستگاه چالش‌های اجتماعی را باید در عدم تأمین حقوق و بی‌توجهی نهاد سیاسی به خواسته‌های اجتماعی مردم جست‌وجو کرد که عمده زمینه این نوع پدیده‌ها را در دو محور می‌توان بررسی نمود: 1. عدالت اجتماعی: اگر جامعه، به‌ویژه نهاد سیاسی، نسبت به تأمین حقوق اجتماعی مردم بی‌تفاوت باشد یا در زمینه‌هایی مانند فراهم آوردن و توزیع امکانات عمومی بین اقشار جامعه تبعیض قائل شود، زمینه خیزش و شورش و ناامنی را فراهم کرده است. بدین ترتیب دین با استقرار عدالت اجتماعی و آزادی اجتماعی، زمینه چالش‌گری‌ها را از بین می‌برد؛ زیرا نهاد سیاسی دینی که پایگاه آن مردمند، از پشتوانه امنیت و اقتدار ملی در جامعه برخوردار است. هرچند بیشتر نهادهای سیاسی، تنها راه امنیت عمومی را ابراز خشونت می‌پندارند؛ اما امروز این فرهنگ در بین عموم یا بیشتر نظام‌های حکومتی، پذیرفته شده است که برای تأمین امنیت، باید قدرت نظامی را افزایش داد و در برابر چالش‌های داخلی و تهدیدهای خارجی به ستیز برخاست."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.