Skip to main content
فهرست مقالات

ساخت قدرت و توسعه سیاسی

نویسنده:

(3 صفحه - از 68 تا 70)

کلید واژه های ماشینی : ساخت قدرت و توسعه سیاسی، سیاسی، ساخت قدرت، توسعه سیاسی، جلوگیری از توسعه سیاسی، موانع مشارکت و رقابت سیاسی، تأثیر ساخت قدرت در جلوگیری، اجتماعی، دموکراسی، پیدایش ساخت دولت مطلقه

در این مقاله، دکتر بشیریه به تأثیر ساخت قدرت در جلوگیری از توسعه سیاسی می‌پردازد و بافت سیاسی را در ساخت قدرت مطلقه مورد بررسی قرار می‌دهد.

خلاصه ماشینی:

"توسعه سیاسی، در معنای گسترش مشارکت و رقابت ایدئولوژیک در عرصه زندگی سیاسی، دست کم در سطح نخبگان، نیازمند تشکیلات، سازمان‌ها و وقوع تحولاتی در ساختار جامعه سنتی و به وجود آمدن گروه‌های جدید اجتماعی، تکوین افکار عمومی، بسیج اجتماعی و دیگر فرایندهای مربوط به نوسازی اقتصادی و اجتماعی است. اما از طرفی فرایند تمرکز منابع قدرت و پیدایش ساخت دولت مطلقه، مانع عمده‌ای بر سر راه گسترش مشارکت و رقابت ایجاد کرد. از طرفی نظام سیاسی بسته وقتی خود را مواجه با تحولات ناشی از نوسازی اجتماعی و اقتصادی و به ویژه پیدایش گروه‌ها و افزایش خواست مشارکت می‌بیند، برای جلوگیری از ورود آسیب به ساخت قدرت، مجبور می‌شود از درون، به ایجاد نهادهایی صوری بپردازد. اما یکی از عوامل عمده بی‌ثباتی سیاسی و فروپاشی نظام پهلوی و پیروزی انقلاب سال 1357 را باید در ساخت قدرت مطلقه که مانع مشارکت و رقابت سیاسی در طی سالیان متمادی شده بود، یافت."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.