Skip to main content
فهرست مقالات

مردم سالاری دینی از کدام زاویه؟

نویسنده:

(4 صفحه - از 17 تا 20)

کلید واژه های ماشینی : دینی، مردم‌سالاری، مردم، مردم‌سالاری دینی، ارائه‌ی روی‌کردی عقلانی به دین، ارزش‌های مردم‌سالاری، ارزش‌های دینی، اصالت، مقوله‌ی مردم‌سالاری دینی نگاه، روی‌کرد عقلانی قابل‌قبول

نویسنده در این مقاله ادعا کرده است که نبود روی‌کردی عقلانی به دین، از یک سو، و ارائه‌ی تعاریف نادرست و تحریف‌شده از مردم‌سالاری، از سوی دیگر، سبب شده تا برداشتی روشن و دقیق از مقوله‌ی مردم‌سالاری وجود نداشته باشد. از این رو، ایشان با برشمردن ارزش‌های مردم‌سالاری و مقایسه‌ی آن با ارزش‌های دینی، درصدد ارائه‌ی روی‌کردی عقلانی به دین است.

خلاصه ماشینی:

"در ارتباط با مسئله‌ی مردم‌سالاری دینی یا مردم‌سالاری در جامعه‌ی دینی از منظرهای گوناگون می‌توان بحث کرد؛ مثلا می‌توان با نگاهی جامعه‌شناسانه یا از منظری حقوقی به این پرسش‌ها پرداخت که اساسا آنچه در واقعیت جامعه‌ی ما وجود دارد، چیست؟ دینی بودن مردم‌سالاری در جامعه‌ی ما به چه معناست؟ از منظر جامعه‌شناسی، دینی بودن صفت است یا قید؟ در کنار اینها، نگاه دیگری نیز می‌شود به این مقوله انداخت و آن، نگاه کسانی است که اشتغالاتی مانند من دارند؛ یعنی کسانی که می‌خواهند این مشکل را حل کنند که چگونه می‌توان یک روی‌کرد عقلانی قابل قبول به متون دینی داشت. اگر این گونه باشد، باید مشخص شود که محتوای مردم‌سالاری چیست؟ اگر معتقد باشیم که ارزش‌های مردم‌سالاری در متون گنجانده شده است، آیا می‌توان از این دعوی و روی‌کرد دفاع عقلانی کرد؟ یا این‌که ارزش‌های مردم‌سالاری جزء یک سلسله ارزش‌هایی هستند که تا جامعه دچار تحولات ویژه‌ای نشده باشد، به وجود نمی‌آیند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.