Skip to main content
فهرست مقالات

ساحت های حیات و مراتب هنر

نویسنده:

(7 صفحه - از 35 تا 41)

کلید واژه های ماشینی : هنر، حیات، مادی، انسان، روحانی، حیات انسان، حیات و مراتب هنر، هنر انسانی و هنر قدسی، ساحت مادی، ساحت مادی زندگی بشر

نویسنده در این نوشتار به بررسی رابطه‌ی انسان و حیات او با هنر، و ارتباط هنر با جنبه‌های مختلف حیات انسان می‌پردازد. ایشان سه ساحت مادی، روانی و روحانی حیات انسان را از یکدیگر باز می‌شناسد و متناسب با هر یک، هنر مادی (شیطانی)، هنر انسانی و هنر قدسی (رحمانی و الاهی و هنر دینی) را به رسمیت می‌شناسد. وی سپس، ویژگی‌های هر یک از انواع هنر را برمی‌شمارد.

خلاصه ماشینی:

"نمودار 1 ـ روابط علل اربعه و ساحت‌های حیات انسان در ایجاد هنرهای مابه‌ازای هر ساحت حیات با عنایت به موارد یادشده می‌توان گفت «روح و جانی» که هنر به کالبد ماده (و یا به حیات انسان) می‌دمد، هرچند در وهله‌ی اول، عامل حرکت و یا به عبارتی معنادار نمودن کالبد مادی است، لکن ممکن است همانند نفس اماره، هنری را تولید کند که پاسخ‌گوی نیازهای مادی انسان باشد؛ هم‌چنین ممکن است مانند نفس الاهیه‌ی ملکوتیه هنر قدسی را به منصه‌ی ظهور رساند و نیز امکان تمرکز آن بر نیازهای روانی انسان وجود دارد. به عبارت دیگر، در هر حالتی، هنر عامل حرکت، معنادار شدن و حیات یافتن زندگی مادی انسان خواهد شد وبسته به نوع هنر و میزان برخورداری آن از مبانی معنوی، معنای حاصل نیز به همان میزان متوجه ساحت‌های مختلف حیات خواهد بود. اگر با تقسیم سه‌گانه‌ی نویسنده محترم از ساحت‌های مختلف حیات انسان و هنرهای مرتبط با هر یک موافقت کنیم، نتیجه این می‌شود که سه نوع هنر مادی، روانی و روحانی به دست می‌آید. 3. تذکر این نکته نیز به جاست که ویژگی‌هایی که نویسنده‌ی محترم برای هنر مادی برمی‌شمارد، در واقع ویژگی‌های هنر دنیوی و شیطانی در عرصه‌ی حیات مادی بشر است و هنری که اساس کارش افزایش لذات مادی و تهییج هر چه بیش‌تر غرایز و شهوات باشد و بر پایه‌ی ایجاد حرص و برای مصرف بیش‌تر شکل گرفته باشد، هنری شیطانی و پست است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.