Skip to main content
فهرست مقالات

در برابر تاریخ مردانه

مصاحبه شونده:

(4 صفحه - از 51 تا 54)

کلید واژه های ماشینی : زن، مردان، تاریخ، خانم حجازی، ایرانی، جنس، وجهه، وجوه زن مطلوب ایرانی، تصویر تاریخی زن ایرانی، سیاسی

خانم حجازی، که در حال تدوین شش جلد کتاب درباره تاریخ زنان ایران است، از تصویر تاریخی زن ایرانی و نیز مؤلفه‌های زن مطلوب برای مرد ایرانی سخن گفته است. وی به موقعیت اساطیری زن و نیز جنس و سنخ مشکلات و مسائل امروز زنان پرداخته است.

خلاصه ماشینی:

"وقتی غزالی به عنوان یکی از علمای بزرگ، زن مطلوب را زنی می‌داند که حتی صدای هاون کوفتن او را هم مردان غریبه نشنوند، آیا ثمره چنین باوری جز انفعال و سرخوردگی خواهد بود؟ زن ایرانی، مادام که در جامعه‌ای ساده و بسیط روزگار می‌گذراند، مرتبه‌ای برابر با مردان داشت؛ اما از زمانی که جامعه پیچیده شد و تفکیک نقش‌ها و مسئولیت‌ها رخ داد، زن جایگاهی حاشیه‌ای و در سایه پیدا کرد. پرسش آن است که مشکلات زنان از چه نوع و جنسی است؟ آیا این مشکلات از جنس مسائل حقوقی و قانونی است؟ فقهی ـ دینی است؟ اجتماعی، فرهنگی یا سیاسی است؟ مشکلات و مسائلی که گریبان‌گیر جامعه زنان است، مشکلاتی پیچیده و چندبعدی است. اما این نکته که «در عصر ما، وجهه دیگری نیز به وجوه زن مطلوب ایرانی اضافه شده است و آن، وجهه زن ـ کارگر است» به‌رغم روشنی مقصود ایشان، نادرست است؛ زیرا زن در تاریخ ایران، همواره مظهر کار و پشتکار بوده است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.