Skip to main content
فهرست مقالات

روحانیت به کجا می رود؟

مصاحبه شونده:

(6 صفحه - از 61 تا 66)

کلید واژه های ماشینی : روحانی، روحانیت، نظام آموزشی حوزه‌های علمیه، اسلامی، نظام آموزشی، فرهنگ، دانشمندان، تاریخ، دینی، فرهنگ غرب

در شماره گذشته بازتاب اندیشه خلاصه سخنرانی آقای آغاجری در موضوع روحانیت آورده شد. در این شماره نیز گفت‌وگوی نشریه سپیده با مدیرمسئول سابق هفته‌نامه آوا، آورده می‌شود. آقای ایزدی، که مهندس راه و ساختمان است و مطالعاتی نیز در زمینه تاریخ معاصر دارد، در مورد نظام آموزشی حوزه‌های علمیه، رابطه آنها با دانشگاه‌ها، روحانیت و القاب و عناوین آن، و آینده روحانیت به اظهار نظر پرداخته است.

خلاصه ماشینی:

"آقای ایزدی، که مهندس راه و ساختمان است و مطالعاتی نیز در زمینه تاریخ معاصر دارد، در مورد نظام آموزشی حوزه‌های علمیه، رابطه آنها با دانشگاه‌ها، روحانیت و القاب و عناوین آن، و آینده روحانیت به اظهار نظر پرداخته است. نظر شما در این باب چیست و آیا می‌توان تاریخ ایران را از این زاویه بررسی کرد؟ همان‌طور که عرض کردم، قبل از مشروطه و حوادث مقدماتی پیش از آن، همه علمای ایران، در هر زمینه‌ای که تخصص داشتند، یک دسته بودند و مانند امروز، دانشمندان به روحانی و روشن‌فکر یا حوزوی و دانشگاهی تقسیم نمی‌شدند. اما چون روحانیان و علما همواره با مردم سروکار داشته و در واقع، به رشد اطلاعات دینی مردم می‌پرداخته‌اند، بعضی از این دعواهای علمی و نظری به اختلافات اجتماعی منجر می‌شده و پای مریدان و هواداران آنها را نیز به میدان منازعات باز می‌کرده است. آنچه آقای ایزدی در انتهای گفت‌وگو بیان کرده است تنها می‌تواند بیانگر یک آرزو باشد، نه پیش‌بینی مبتنی بر واقعیت‌ها؛ زیرا پرواضح است که فرهنگ دینی ما مسلمانان و حوزه‌های علمیه ما شیعیان انعطاف‌پذیری فوق‌العاده‌ای دارد و می‌تواند با شرایط متفاوت زمان تطبیق پیدا کند. 3. آقای ایزدی، با اشاره به اینکه در گذشته دانشمندان با هر تخصصی، درس‌های اسلامی خوانده و در حوزه‌های علمیه تحصیل کرده بودند، مدعی می‌شوند که این دانشمندان را نباید روحانی نامید، بلکه آنان صرفا دانشمند بودند، و اگر در همه تحولات دوازده قرن اول اسلام، دانشمندان و علما نقش داشته‌اند، نباید آن را به پای روحانیت نوشت."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.