Skip to main content
فهرست مقالات

دین و دانشگاه در ایران

نویسنده:

(8 صفحه - از 32 تا 39)

کلید واژه های ماشینی : دین ، معرفت ، معرفت ، چالش ، دانشگاه ، علم ، دانشجویان ، چالش میان علم‌گرایی و دین‌ورزی ، عقل ، عقل

نویسنده در این مقاله به چالش‌های موجود میان کارکرد اصلی دانشگاه که تولید معرفت علمی است، با باورها و ارزش‌های برآمده از التزام به مرجعیت دین می‌پردازد و تحقیقی پیمایشی را بر اساس نمونه‌ای از دانشجویان ارائه می‌دهد.

خلاصه ماشینی:

"با قبول درجاتی از چالش و ناسازگاری میان دو مجموعه از ارزش‌های علم و دین و تأثیرپذیری آنها از یکدیگر، اکنون این پرسش مطرح می‌شود که این چالش به چه شکلی می‌تواند حل شود و افرادی که با این چالش درگیرند، چگونه آن را حل می‌کنند یا می‌توانند حل کنند؟ مرور تاریخی چالش علم و دین نشان می‌دهد که در جریان توسعه علم، در پرتو یافته‌های گوناگون علمی و فکری چند قرن اخیر، شکل‌های مختلف دین‌ورزی پدید آمده است که هر یک، با توجه به تأکیدی که بر سایر اقسام معرفت داشته‌اند و به میزان توجه و اصالت‌دادن به عقل و تجربه و نوع آن، نوعی از دین ورزی را قابل دفاع دانسته‌اند. 6. در تبیین چالش میان علم‌گرایی و دین‌ورزی، بعضی از نکاتی را که نویسنده محترم مدنظر قرار داده‌اند، به‌طور جدی قابل تأمل است؛ به عنوان نمونه ایشان بیان می‌کنند که دین‌ورزی‌ای را که روحانیت از آن دفاع می‌کند، بر نوعی معرفت دینی مبتنی است که بیشتر، به‌جای آنکه بر مبنایی عقلی استوار باشد، ایمان‌مدار است و عقل را تنها در حدی که انسان را به خاستگاه وحی نزدیک کند می‌پذیرد و نه بیشتر."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.