Skip to main content
فهرست مقالات

مفهوم آزادی

مصاحبه شونده:

(7 صفحه - از 43 تا 49)

کلید واژه های ماشینی : اسارت ، تعریف آقای فارسی از آزادی ، انسان ، سلطه ، پیامبر ، مفهوم آزادی ، جلال‌الدین فارسی آزادی ، خداوند ، فارسی آزادی واقعیتی ، حالت اسارت

به نظر آقای جلال الدین فارسی آزادی واقعیتی است که مخصوص وجود انسان است و نوعی شدن و کیفیتی از بودن است که تنها در جایی معنا می‌یابد که امکان اسارت وجود داشته باشد. ایشان هشت نوع آزادی را در چهار محیط درونی، طبیعی، اجتماعی و بین‌المللی برمی‌شمارد. تعریف آقای فارسی از آزادی به گونه‌ای است که پاره‌ای مفاهیم دیگر، همچون استقلال، را نیز دربرمی‌گیرد.

خلاصه ماشینی:

"علوم طبیعی متکفل تحقق این آزادی‌اند و آن آزادی، رها شدن از آثار مخل و مفسد زیستن موجود در طبیعت ـ مثل سیل، زلزله، میکرب‌ها، عوامل بیماری‌زا و عوامل مهلک موجود در طبیعت ـ است. 2. آزادی در محیط درونی: چون انسان نه تنها می‌تواند از هشت حالت اسارت به هشت حالت آزادی ارتقا یابد، به لحاظ ساختاری این توانایی را دارد که از یکایک هشت حالت آزادی، خود را به یکایک هشت حالت اسارت تنزل دهد. وقتی مالکان وسایل تولید، تلقی سلطه مالکانه، یعنی داشتن حق مالکیت غیرمشروطه برای خود قائل‌اند و این را امتیازی در وجود خود نسبت به دیگران می‌بینند، همان مفاسدی پیدا می‌شود که مارکس آنها را در کتاب سرمایه خودش بیان کرده است. اما در اینجا این پرسش مطرح می‌شود که آیا پی‌گیری هم‌زمان اینها با همدیگر، شدنی است و یا در بعضی جاها، برخی از این مفاهیم، رودرروی هم تعریف می‌شوند؟ اساسا سیر تقرب‌الی‌الله‌ امکان ندارد، جز اینکه ما هم‌زمان هشت اسارت را ترک کنیم و به هشت آزادی ارتقا یابیم. در اینجا دیگر نه شیطان مطرح است نه ابلیس نه مستکبر نه برده‌دار و نه میراث نیاکان، بلکه گمان خود انسان مطرح است؛ یعنی ممکن است انسان از نظر اندیشه، تابع گمان‌های خویش باشد، به جای اینکه از یقینیات و معلومات محکم و استوار تبعیت بکند. از نظر ایشان «علوم طبیعی متکفل تحقق این آزادی‌اند و آن آزادی، رهاشدن از آثار مخل و مفسد زیستن موجود در طبیعت، مثل سیل، زلزله، میکرب‌ها، عوامل بیماری‌زا و عوامل مهلک موجود در طبیعت است»."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.