Skip to main content
فهرست مقالات

برنامه ریزی و سازمان یافتگی راهی به سوی دموکراسی

مصاحبه شونده:

(5 صفحه - از 62 تا 66)

کلید واژه های ماشینی : گفت‌وگو جریان جنبش اصلاحات، سیاسی، اصلاحات، جریان جنبش اصلاحات در ایران، برنامه، جناح چپ، جنبش اصلاحات، ایران، خاتمی، جنبش دوم خرداد

مراد ثقفی در این گفت‌وگو جریان جنبش اصلاحات در ایران را مورد بررسی و انتقاد قرار می‌دهد. او معتقد است این جنبش فاقد برنامه و سیاست کافی است.

خلاصه ماشینی:

"به نظر شما این جناح به سرفصل‌های ارائه شده توسط آقای خاتمی اعتقاد واقعی دارد؟ من هم قبول دارم که جنبش اصلاحی را نمی‌توان به چپ اسلامی تقلیل داد؛ اما نمی‌پذیرم که چپ، بعدا به جریان اصلاحات پیوسته باشد. وقتی شعار «ایران برای ایرانیان» در انتخابات مجلس مطرح شد، این تصور به وجود آمد که طرفداران اصلاحات می‌خواهند علاوه بر کسانی که صدا دارند، به کسانی که هیچ وقت صدایی نداشته‌اند نیز جای بدهند. واقعا این سؤال وجود دارد که چرا جنبش اصلاحات در این چند سال نتوانسته است به شعار «ایران برای ایرانیان» عمل کند. آنهایی که می‌گویند قانون اساسی باید عوض شود، توضیح دهند چگونه آقای خاتمی از دل همین قانون برآمده است و آنهایی که مخالف تغییر قانونند، توضیح دهند چرا کاری نمی‌توانند بکنند؟ در دو سال ابتدایی فعالیت‌های آقای خاتمی، تئوری «فشار از پایین و چانه‌زنی از بالا»، روند نسبتا خوبی داشت؛ اما کم‌کم به جای دو گام به جلو و یک گام به عقب، شاهد سیاست یک گام به جلو و دو گام به عقب هستیم."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.