Skip to main content
فهرست مقالات

فرهنگ و دموکراسی

نویسنده:

(5 صفحه - از 48 تا 52)

کلید واژه های ماشینی : دست‌پخت سیاسی فلاسفه غرب، دموکراسی، سیاسی، فرهنگی، غرب، فلاسفه غرب با روح ملی، ایران، سنت، روح، جامعه

این مقاله با عنوان فرعی «آیا این دست پخت سیاسی فلاسفه غرب با روح ملی ایران هماهنگی دارد؟» به چاپ رسیده است. نویسنده معتقد است که جامعه برای رسیدن به دموکراسی باید از دوره دیکتاتوری ملی (در پرتو مکتب ولونتاریسم) عبور کند. ازاین‌رو، منبع نظم اجتماعی در ایران کنونی، نه پارلمان است و نه قانون، بلکه سنتی است که در اراده روحانیت متبلور است که بهترین گواه آن شورای نگهبان است.

خلاصه ماشینی:

"اگر چه طبیعی است که در اثر ارتباطات، تماس‌ها و برخوردهای مداوم که بین جوامع بشری و اقوام مختلف در طول تاریخ رخ داده است، جوامع، با کسب عناصر فرهنگی نوینی از یکدیگر به رشد مجموعه فرهنگ ملی خود کمک کرده‌اند، چنان‌که، به‌طور مثال، ایران، به عنوان آوردگاه فرهنگی نژاد آریا، در اثر کشور گشایی مسلمین، مفتخر به کسب عالی‌ترین ارمغان‌های فرهنگی ـ دینی شده است، ولی همان بینش فرهنگی ژرف و مستعد، سبب شد تا ایران پس از شناسایی شاخه‌های مختلف مکتب اسلام، به پذیرش شاخه اصیل تشیع مبادرت ورزد. به منظور توجیه این ادعا که دموکراسی سبک غربی برای ایران زیان بخش است می‌گویم: درحالی‌که سنت بر سطح ذهنیت مردم این کشور سلطه دارد، جامعه مدنی طرح شده از سوی سید محمد خاتمی، نمی‌تواند محلی از اعراب داشته باشد و تا هنگامی که بینش سنتی بر ذهنیت جامعه سیاسی ایران سایه افکن است، دم زدن از برتری قوانین موضوعه و در رأس آن قانون اساسی برگرفته از بینش فرهنگی غرب، موضوعیت نخواهد داشت."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.