Skip to main content
فهرست مقالات

امام خمینی (قدس ره) در بستر سنت و تجدد

نویسنده:

(5 صفحه - از 54 تا 58)

کلید واژه های ماشینی : امام ، حضرت امام قدس‌سره ، اندیشه ، سنتی ، مدرن ، امام‌خمینی ، اندیشه حضرت امام قدس‌سره ، اندیشه امام‌خمینی قدس‌سره مدرن ، امام قدس‌سره ، غرب

به نظر نویسنده امام خمینی را باید بر پایه اندیشه مدرن تفسیر کرد. مفاهیمی که امام به‌کار برده است مدرن هستند؛ هرچند امام با اندیشه غربی میانه‌ای ندارد و از آن بهره نمی‌گیرد. امام از اندیشه سنتی گذر می‌کند و به نوعی تجددگرایی اسلامی می‌رسد.

خلاصه ماشینی:

"گروه دومی که حضرت امام قدس‌سره را سنتی تفسیر می‌کند، متفکرانی هستند که این کار را از موضع مدرن انجام می‌دهند؛ یعنی اولا، تقسیم‌بندی مدرن و سنتی را به‌کار می‌برند؛ ثانیا، حضرت امام قدس‌سره را درون همان اندیشه سنتی جای می‌دهند و حداکثر برای توضیح برخی مفاهیم نوین و مدرن درون اندیشه امام، از ذکاوت و بهره هوشی امام استفاده می‌کنند؛ یعنی امام قدس‌سره ، نهایتا یک سنتی باهوش است. خلاصه استدلال سعید را که همسو با استدلال ماست، بدین صورت می‌توان طرح کرد: اندیشه امام خمینی قدس‌سره مدرن است ولیکن با توجه به اینکه حضرت امام قدس‌سره توجهی به غرب ندارد و درصدد گفت‌وگو و بهره‌گیری از آن نیست ـ افزون بر آنکه جنبه‌های ضدغربی هم درون گفتمان امام وجود دارد ـ می‌بایست اندیشه امام خمینی را تلاش برای تبیین مدرنیته‌ای دانست که حول اروپامداری ساخته نشده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.