Skip to main content
فهرست مقالات

مشروطه مشروعه و جمهوری اسلامی

نویسنده:

(5 صفحه - از 15 تا 19)

کلید واژه های ماشینی : مشروطه مشروعه ، مشروطه مشروعه و جمهوری اسلامی ، جمهوری اسلامی ، سیاسی ، مدرن ، ساخت سیاسی مدرن ، مشروطیت ، سنت ، حجاریان ، انتخابات

آقای حجاریان بر آن است که مشروطه مشروعه نوع اسلامیزه ساخت سیاسی مدرن است که می‌توانست دموکراسی را برای ایران به ارمغان بیاورد؛ اما دخالت پاره‌ای از عوامل مانع شد. این آشتی سنت و مدرنیسم بار دیگر در «جمهوری اسلامی» رخ نمود و بار دیگر، مشکلات ناشی از عدم درک صحیح این امتزاج، جمهوری اسلامی را نیز مبتلا ساخت.

خلاصه ماشینی:

"ملاحظه می‌شود که در قیاس با قانون اساسی مشروطیت، حتی بعد از اعمال نظر شیخ فضل‌الله‌ و تحکیم تئوری مشروطه مشروعه، هم اکنون در عمل گامی به پس نهاده‌ایم؛ چراکه در آنجا (مشروطه مشروعه) دست‌کم به صورت تئوریک، بلوک قدرت شامل سه عنصر می‌شد: شاه، مردم و روحانیت، که هر کدام از اینان سهمی از قدرت داشتند؛ حال بگذریم از نظرات کسانی چون نائینی، آخوند خراسانی، طباطبایی، بهبهانی و دیگران. درست است که روحانیت از هژمونی خود استفاده کرد و تعبیر مشروعه را بر مشروطه اضافه کرد و نیز درست است که حکومت سلطنتی پاره‌ای محدودیت‌ها را پذیرفت، اما به نظر می‌رسد ذات سلطنت در بافت سنتی ما هماهنگی کامل با این تغییرات را نداشته است و نیز هژمونی روشن‌فکران در حمایت از مفاهیم مدرن هیچ‌گاه به تولید سنتز جدیدی که از درک سنتی دین گذشته باشد، منتهی نگردید."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.