Skip to main content
فهرست مقالات

مهندسی آزادی در جنبش نرم افزاری

مصاحبه شونده:

(4 صفحه - از 26 تا 29)

کلید واژه های ماشینی : مقدمات منطقی جنبش نرم‌افزاری ، مهندسی آزادی در جنبش نرم‌افزاری ، مقدمات منطقی در سطح جهان ، اخلاق ، تولید علم ، مرعشی مقدمات منطقی جنبش ، توسعه ، جهان ، جنبش نرم‌افزاری علمی ، حرکت

در این گفت‌وگو، ابتدا نیاز به تولید علم و پیشینه و انواع این مقوله در جهان، و سپس مقدمات منطقی جنبش نرم‌افزاری بیان شده است. آقای مرعشی مقدمات منطقی جنبش نرم‌افزاری را به دو بخش جهانی و ملی طبقه‌بندی می‌نماید: مقدمات منطقی در سطح جهان را حرکت از سطح به عمق برای ایجاد توسعه، ترویج حاکمیت اخلاق، تولید علم و روش از ساده به پیچیده و از حداقل به حداکثر، دانسته شده است. در سطح داخلی و ملی نیز مهندسی آزادی در سطوح مختلف در مقوله روان‌شناسی اجتماعی و آسیب‌شناسی تولید علم را از مقدمات منطقی جنبش نرم‌افزاری دانسته‌اند. به دلیل محدودیت حجم نشریه فقط خلاصه بخش دوم مطالب ایشان در پی می‌آید.

خلاصه ماشینی:

"آقای مرعشی مقدمات منطقی جنبش نرم‌افزاری را به دو بخش جهانی و ملی طبقه‌بندی می‌نماید: مقدمات منطقی در سطح جهان را حرکت از سطح به عمق برای ایجاد توسعه، ترویج حاکمیت اخلاق، تولید علم و روش از ساده به پیچیده و از حداقل به حداکثر، دانسته شده است. مقدمات منطقی جنبش نرم‌افزاری برای آغاز راه و جلب مشارکت خانواده بشری چیست؟ اگر بخواهیم جنبش نرم‌افزاری علمی و دینی را به سامان برسانیم، ازآنجاکه می‌خواهیم ظرفیت تفاهم را در میان گستره وسیعی از انسان‌ها، در جامعه خودمان و هم‌زمان در جامعه بشری، ارتقا دهیم، باید یک حرکت از سطح به عمق انجام دهیم. اگر به روان‌شناسی خودمان توجه نکنیم و بخواهیم به صرف علاقه‌مندی و اشتیاق به ایجاد تحرک، در جنبش نرم‌افزاری علمی و دینی وارد شویم، موانع جدی دیده‌نشده‌ای را مقابل خود خواهیم یافت که بر این حرکت تأثیر می‌گذارد و خدای ناکرده ممکن است این‌بار تأثیرش به حساب دین گذاشته شود و قبل از آنکه به خطا در رفتار ما برگردد به ناکارآمدی دین در اداره جامعه تعبیر شود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.