Skip to main content
فهرست مقالات

نگاهی به نقش کانون های اندیشه در عرصه سیاست گذاری های استراتژیک

نویسنده:

(4 صفحه - از 30 تا 33)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، سیاسی، اندیشه در عرصه سیاست‌گذاری، کانون‌های اندیشه، آمریکا، حکومت‌ها، اقتصادی، تحقیقات عمومی در امر سیاست‌گذاری، مؤسسه مطالعات اقتصاد جهانی، کانون‌های اندیشه به منابع اطلاعاتی

این مقاله که ترجمه‌ای از نوشتار «تأثیر و جایگاه کانون اندیشه در آینده» است، ضمن اشاره به پیشینه و انواع این کانون‌ها، اهم فعالیت‌ها و علل گسترش این کانون‌ها را بیان می‌کند.

خلاصه ماشینی:

"مأموریت اصلی «کانون‌های اندیشه» ارتقای کیفیت سیاست‌گذاری‌های عمومی است و این کانون‌ها برای انجام چنین مأموریتی مجبورند در دو حوزه اصلی به رقابت بپردازند: نخست، تأمین سرمایه موردنیاز و دوم، نحوه فروش اطلاعات به‌دست‌آمده و تحقیقات انجام‌شده. در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم، تقاضا برای استخدام کارشناسان خبره در امور بین‌الملل، دفاعی و امنیتی برای کمک به سازمان‌های دولتی دفاعی و امنیتی افزایش پیدا کرد و همین امر به رشد بیشتر کانون‌های اندیشه انجامید. هرچند کانون‌های اندیشه در آمریکا، در جمع‌آوری، تحلیل و توسعه داده‌ها ــ به‌ویژه داده‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ــ موفق بوده‌اند، باید توجه داشت که این کانون‌ها در خدمت اهداف سرمایه‌داری و چپاولگری قرار داشته و دارند. بنابه گزارش مقاله «کانون اندیشه به فکر سود است» در نشریه آمریکایی نیوزویک (28 آوریل 1986 م) اهم فعالیت‌های این کانون‌ها عبارت است از: شناسایی نقاط ضعف کشورها و حکومت‌ها، به‌ویژه حکومت‌های جهان سومی و طراحی و برنامه‌ریزی برای سلطه بر آنها."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.