Skip to main content
فهرست مقالات

پارتیزان عصر شبیه سازی

نویسنده:

(3 صفحه - از 43 تا 45)

کلید واژه های ماشینی : بودریا، تروریسم، مجازی، دیدگاه‌های ژان بودریا، شبیه‌سازی، معاصر، شبیه‌سازی و دنیای مجازی، اندیشه سرمایه‌سالاری غرب، جامعه، تکنولوژی

این مقاله به دیدگاه‌های ژان بودریا، جامعه‌شناس معاصر فرانسوی، می‌پردازد. وی از منتقدان جدی دستاوردهای فرهنگ لیبرال‌دموکراسی و اندیشه سرمایه‌سالاری غرب است که جدیدترین پدیده‌های معاصر از شبیه‌سازی و دنیای مجازی گرفته تا مقولاتی چون تروریسم، جهانی سازی و پایان تاریخ را تجزیه و تحلیل کرده است. وی ریشه و بنیاد بحران‌ها و آسیب‌های کنونی جامعه مدرن را تغییر نگرش نسبت به ارزش‌ها و فضیلت، از یک سو، و تحول در مفهوم حقیقت، از سوی دیگر، می‌داند.

خلاصه ماشینی:

"اندکی پس از حوادث یازدهم سپتامبر 2001، ژان بودریا، جامعه‌شناس و فیلسوف معاصر فرانسوی، مقاله مفصلی با عنوان «روح تروریسم» در روزنامه لوموند منتشر ساخت که در آن چنین آمده بود: «اگرچه آنها (حمله‌کنندگان به برج‌های تجارت جهانی) مرگ آفریدند، اما در حقیقت، این خود ما بودیم که مرگ را درخواست می‌کردیم... مک لوهان در «جنگ و صلح در دهکده جهانی» بر این اعتقاد بود که تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات چنان عالم را دگرگون خواهد ساخت که بشر دیگر نیازمند جنگ از طریق ابزارهای نظامی نخواهد بود؛ اما بودریا معتقد است این تکنولوژی چنان انسان‌ها را مسخ می‌کند که دیگر از ماهیت انسانی آنها چیزی باقی نخواهد ماند و جامعه شبکه‌ای متشکل از اجزای اتمی فاقد روح، بیشتر به درگیری و تنازع روی خواهد آورد. در حقیقت، ارزش‌ها مبدأ حقیقی خود را از کف داده و به اموری مجازی تبدیل شده‌اند و همین است که بودریا را وامی‌دارد، بگوید: «در جهانی زندگی می‌کنیم که ریشه و مبنایی ندارد؛ انبوهی است از هیچ که در آن، هر چیزی به هر چیز دیگر تبدیل می‌شود»."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.