Skip to main content
فهرست مقالات

سکولاریسم

نویسنده:

(7 صفحه - از 7 تا 13)

کلید واژه های ماشینی : سکولاریسم ، غرب ، دین ، مفهوم ، ارائه تعاریفی از مفهوم سکولاریسم ، مدرن ، فرآیند ، روشن‌فکران ، فرهنگ غرب ، مدرنیسم

این مقاله ضمن ارائه تعاریفی از مفهوم سکولاریسم، به نقد و بررسی تلقی‌های موجود در بین متفکران عرب و مسلمان نسبت به این واژه می‌پردازد و معتقد است که معمولا این‌گونه مفاهیم از متن تجربی غربی جدا شده و بدون توجه به رابطه این مفهوم با سایر مقولات نظری و نتایج عملی آن در فرهنگ غرب مورد بحث قرار می‌گیرد.

خلاصه ماشینی:

"گوناگون، 8 و 15/6/82 چکیده: این مقاله ضمن ارائه تعاریفی از مفهوم سکولاریسم، به نقد و بررسی تلقی‌های موجود در بین متفکران عرب و مسلمان نسبت به این واژه می‌پردازد و معتقد است که معمولا این‌گونه مفاهیم از متن تجربی غربی جدا شده و بدون توجه به رابطه این مفهوم با سایر مقولات نظری و نتایج عملی آن در فرهنگ غرب مورد بحث قرار می‌گیرد. تعریف هالیوک از سکولاریسم، بازنمایی موقعیت و مرحله فرآیند سکولاریزاسیون در غرب سده نوزدهم می‌باشد، اما فرآیند تحولات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و دگرگونی‌های شگرفی که در نهاد دولت و عرصه زندگی اجتماعی رخ داد، در سده بیستم افزایش یافته و در نیمه دوم این قرن به اوج خود رسید. در این مرحله از بسط دولت مدرن که سلطه حاکمیت در جزئی‌ترین مسائل زندگی خصوصی انسان‌ها دخالت کرده و چگونگی روابط جنسی، مناسبات پدران، مادران و فرزندان و حتی تصویر و تصور انسان و شهروندان از خویش را متأثر می‌کرد، دیگر جایی برای تعریف سکولاریسم به عنوان نظریه جدایی دین از دولت باقی نمی‌گذاشت و آن را بلا مفهوم، بلکه بلاموضوع می‌کرد. جا داشت نویسنده محترم که در صدد بیان مبانی سکولاریسم بوده است، این بنیادهای فلسفی را باز می‌نمود تا معلوم شود که آیا سکولاریسم همزاد و همسو با مبانی مادی‌گرانه مدرنیسم نیست؟ خلاصه آنکه نشان دادن خصلت تمامیت‌طلب و کلی‌نگر سکولاریسم و شکستن مرز حریم خصوصی و ورود به شخصی‌ترین عرصه‌های زندگی بشر و تبیین چرایی این ویژگی باید در هر بحث جدی از سکولاریسم مطمح نظر قرار گیرد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.