Skip to main content
فهرست مقالات

دیپلماسی فرهنگی در عصر جهانی شدن

نویسنده:

(6 صفحه - از 22 تا 27)

کلید واژه های ماشینی : ابزار ارتباطات عرصه‌های سیاسی، سجادپور فرهنگ ابزار دیپلماسی، ارتباطات، ارتباطات عرصه‌های سیاسی و اقتصادی، فرهنگ، جهانی‌شدن، دیپلماسی فرهنگی، سیاسی، استفاده از ابزار ارتباطات، انقلاب ارتباطات

به نظر آقای سجادپور فرهنگ ابزار دیپلماسی است. امروز با استفاده از ابزار ارتباطات عرصه‌های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی، جهانی می‌شوند و ما باید بحث جهانی‌شدن را وارد حوزه‌های فرهنگی کنیم.

خلاصه ماشینی:

"ب) بعد باید عنوان کرد که چگونه می‌خواهیم و به چه سبک و میزان می‌خواهیم؟ ج) حال پس از این بحث، باید بپرسیم و دقیقا مشخص کنیم که از دیپلماسی فرهنگی چه می‌خواهیم؟ اکنون به پرسش دوم برمی‌گردم که شرایط بین‌المللی چیست؟ همین‌جا بحث جهانی‌شدن مطرح است. در شرایط نوین بین‌المللی در عصر جهانی‌شدن نیز ایران چاره‌ای جز توسل به دیپلماسی فرهنگی ندارد؛ زیرا قدرت‌های غربی و در رأس آنها آمریکا، ایران را امنیتی کرده‌اند و می‌گویند ایران تهدیدزاست؛ با وجودی که بسیاری از کشورها این اتهام را رد کردند، اما تأثیر خود را می‌گذارد. اگر باید از دیپلماسی فرهنگی بهره‌جوییم و در عرصه جهانی‌شدن ابزار فرهنگ را برای پیشبرد منافع ملی به‌کار گیریم، اما، نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت که دیپلماسی آلوده و بی‌فرهنگ می‌تواند تأثیر ابزارهای فرهنگی را از میان بردارد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.