Skip to main content
فهرست مقالات

دیپلماسی فرهنگی در عصر جهانی شدن

نویسنده:

(4 صفحه - از 28 تا 31)

کلید واژه های ماشینی : دیپلماسی، فرهنگ، جهانی‌شدن، دیپلماسی فرهنگی در عصر، سیاسی، عصر جهانی‌شدن ابزار سیاسی، عصر جهانی، سیاست، ابزار سیاسی، مارکسیست‌ها

دکتر سلیمی سه نظریه درباره رابطه میان فرهنگ و دیپلماسی بیان می‌کنند و فرهنگ را عرصه اصلی و تجلی ماهیت وجود انسانی تلقی می‌کنند. در عصر جهانی‌شدن فرهنگ‌ها خود را از قید و بند دولت‌ها درمی‌آورند و به عنوان ابزار سیاست مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

خلاصه ماشینی:

"مارکسیست‌ها معتقدند فرهنگی که امروز از طریق رسانه‌های گروهی و مراکز تولید روشن‌فکری در جهان در حال انتشار است و به شکل فرهنگ جهانی درمی‌آید، در جهت حفظ منافع امپریالیست‌ها و دولت‌های استثمارگری است که در مرکز نظام سرمایه‌داری جهانی قرار دارند. نتیجه بحث من این است: فکر می‌کنم در عصر جهانی‌شدن با عنایت به اینکه پدیده‌های انسانی هویت و ابعاد جهانی می‌یابند، فرهنگ ابزار دیپلماسی نخواهد بود. در جهان امروز دیپلماسی فرهنگی کارآمد نخواهد بود؛ زیرا در دیپلماسی، فرهنگ ابزاری است در دست دیپلمات‌ها برای رسیدن به منافع سیاسی خاص و زمانی که فرهنگ و ره‌آوردهای فرهنگی تبدیل به ابزار دیپلمات‌ها بشوند برای رسیدن به منافع خاص، دیگر تأثیر فرهنگی به معنای عام خود را - به معنی نظام‌های معنایی - از دست می‌دهند. در اینکه سیاست‌های جهانی چگونه و تابع چه قواعدی شکل می‌گیرند، جای بحث فراوان است، اما این نکته قابل توجه است که قدرت، اعم از قدرت سیاسی و اقتصادی، همواره تأثیری جدی در شکل‌گیری و جهت‌دهی فرهنگی دارد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.