Skip to main content
فهرست مقالات

موافقان و مخالفان الحاق

نویسنده:

(7 صفحه - از 32 تا 38)

کلید واژه های ماشینی : کنوانسیون، الحاق، تبعیض، زنان، اسلامی، شرط تحفظ جمهوری اسلامی ایران، تبعیض علیه زنان، شروط الحاق جمهوری اسلامی ایران، موافقان و مخالفان الحاق، موافقان

کلیات لایحه الحاق ایران به کنوانسیون محو کلیه اشکال تبعیض علیه زنان در جلسه اول مردادماه سال 1382 مجلس شورای اسلامی مطرح و سپس مورد تصویب قرار گرفت. در این جلسه علاوه بر مخبر کمیسیون فرهنگی که ادله موافقت کمیسیون با تصویب لایحه را بیان کرد، نمایندگان موافق و مخالف نیز سخنانی مطرح کردند.

خلاصه ماشینی:

"مخبر کمیسیون فرهنگی علی اصغر امیر شعر دوست: دو شرط کلی در این کنوانسیون به عنوان شروط الحاق جمهوری اسلامی ایران در مقدمه آمده که اولین آنها، شرط تحفظ جمهوری اسلامی ایران است که مفاد کنوانسیون مذکور را در مواردی که با شرع مقدس اسلام مغایرت نداشته باشد قابل اجرا می‌داند. آیا الحاق ما به کنوانسیون حقوق بشر که در آن حق ارتداد پذیرفته شده، یعنی اصل تغییر دین که بین‌الغی است برای همه ما، را پذیرفته‌ایم؟ چه کسی می‌پذیرد که در اسلام ارتداد حق است؟ چرا ما در آنجا عضو هستیم؟ چرا پذیرفتیم؟ کجا دعاوی آنها را راجع به مرتدینی اگر باشند می‌پذیریم؟ چرا آنجا این بحث‌ها نیست؟ چرا وقتی بحث مسائل زنان می‌شود (که وجهه جمهوری اسلامی از اول انقلاب به برکت وجود امام و خوشبختانه دیدگاه ایشان بوده و بزرگان ما، مقام رهبری، این بوده است که ما در مورد زنان دیدگاه اصیل اسلامی داریم) این مسائل پیش می‌آید؟ به خاطر اینکه آنجا هم ما گفتیم تحفظ داریم، ما ارتداد را نمی‌پذیریم، ما یک نظام اسلامی داریم، قوانین ما باید منطبق با اسلام باشد، لااقل نباید مغایر با اسلام باشد، مرجع تشخیص دارد، هیچ عضوی از حاکمیت در هیچ جا حق ندارد این کار را بکند و نمی‌کند اما اسلام بن بست ندارد... 3. برخی از مخالفان کنوانسیون به نکاتی اشاره کرده‌اند که در نوشته‌ها و سخنان موافقان مورد توجه قرار نگرفته است به بعضی از این موارد اشاره می‌شود: - از دید کارشناسان، پیوستن به معاهدات بین‌المللی نوعی مشارکت بین المللی در حاکمیت کشورها محسوب می‌شود و تلاش کشورها بر این است که تا منفعت قابل توجهی در میان نباشد از الحاق به این‌گونه معاهدات خودداری کنند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.