Skip to main content
فهرست مقالات

همه تمدن های بزرگ، دینی هستند

مصاحبه شونده:

(6 صفحه - از 7 تا 12)

کلید واژه های ماشینی : تمدن ، دینی ، تمدن غربی ، مدرنیته ، عرفان شرقی و عرفان اسلامی ، معنویت ، مدرنیته درگیر مشکلاتی تاریخی ، تاریخ ، انسان ، تمدن‌های بزرگ تمدن‌های جنوب شرق

تمدن‌های بزرگ باستانی همچون تمدن‌های هندی و ایرانی به یکدیگر نزدیک‌اند و ریشه دینی دارند. این تمدن‌ها می‌توانند با شناخت درست تمدن غرب، از توانمندی‌های آن استفاده نمایند و خلأ موجود در تمدن غربی را، که معنویت‌گرایی است پر کنند. عرفان شرقی و عرفان اسلامی توانایی پاسخگویی به نیازهای حیاتی بشر را ـ که مدرنیته از پاسخ به آنها ناتوان است ـ دارد. ولی اسلام با مدرنیته درگیر مشکلاتی تاریخی است که از رنسانس نشأت می‌گیرد.

خلاصه ماشینی:

"اگر این تمدن‌ها، تمدن غربی را تجزیه و تحلیل می‌کردند و حریم‌های فلسفه، عرفان، علوم و تکنولوژی آنها را به خوبی می‌شناختند و می‌توانستند در آن میان گزینش کنند، یعنی دستاورهای تکنوژیک و علمی را، بدون توجه به عرفان و فلسفه غربی بر می‌گزیدند، به چنین افول تمدنی گرفتار نمی‌شدند. این، خود، مقوله وسیعی است که در خلاصه‌ترین عبارت می‌توان گفت اگر تمدنی شکل بگیرد، منظومه کاملی می‌سازد که در همه ابعاد آن اعم از فلسفه، عرفان، جامعه‌شناسی و حتی رابطه انسان با طبیعت و محیط، که منشأ پیدایش بسیاری از نوآوری‌های علمی است، نوعی هژمونی برقرار می‌شود. این حرکت، پی‌ریزی تمدن غربی را به دنبال داشت و اگر نگوییم دین‌ستیزی، در نگاه محافظه‌کارانه‌تری، دین‌گریزی از اصول مسلم و لایتغیر آن بود؛ چون با رویکرد ستیز با ارزش‌های دینی و نفی تأثیر آنها بر حوزه‌های اجتماعی آغاز شده بود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.