Skip to main content
فهرست مقالات

چالش های فراروی شیعه در جهان معاصر

نویسنده:

(5 صفحه - از 33 تا 37)

کلید واژه های ماشینی : انقلاب اسلامی موجب احیای فکر، اسلام، فکر اسلامی و اسلام سیاسی، شیعه، اسلام سیاسی، انقلاب اسلامی، احیای فکر دینی، کار انقلاب احیای فکر دینی، احیای اسلام سیاسی، مخالفان تشکیل حکومت اسلامی

انقلاب اسلامی موجب احیای فکر دینی، به ویژه فکر اسلامی و اسلام سیاسی شد. در برابر این فکر دینی، مخالفان به هر وسیله‌ای متوسل شدند تا اسلام سیاسی را بدنام کنند یا با فشارهایی که بر آن وارد می‌آورند، آن را از میدان به در کنند.

خلاصه ماشینی:

"2. احیای فکر اسلامی در جهان اسلام: در بعد سیاسی، احزاب پرشماری با این پیام که اسلام، کارآیی دارد و داروی شفا بخش درد انسان عصر حاضر است، ظهور یافتند. مخالفان احیای اسلام سیاسی ـ که نمادش تشکیل حکومت است ـ با همه توان و با هر نوع ابزار و وسیله ـ حتی با کودتا و یا دخالت مستقیم نظامی ـ به جنگ این اندیشه آمدند، یکی دو سال بعد از انقلاب الجزایر، آقای بومدین ـ که ژنرال ارتش بود ـ بر علیه اولین رئیس‌جمهور این کشور، آقای احمد بن بلا، کودتا کرد. راه دیگر مقابله مخالفان تشکیل حکومت اسلامی، تقویت گروه‌های افراطی است مثل آنچه که در مورد بعضی از این سلفی‌ها در افغانستان و با حمایت از حکومت طالبان کردند. بدنام کردن اسلام، تا هر کس که می‌خواهد به اسلام روی بیاورد و حکومت اسلامی تشکیل دهد، بگویند که نمونه و نتیجه آن، این خشن‌ها هستند؛ اشاره 1."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.