Skip to main content
فهرست مقالات

پست مدرنیسم، چالشی با بنیادگرایی دنیای مدرن

نویسنده:

(6 صفحه - از 7 تا 12)

کلید واژه های ماشینی : مدرنیسم، مدرن، مدرنیته، بنیادگرایی دنیای مدرن، پست‌مدرن، دوران مدرن، دین، خرد، دوران معاصر، گزاره

در این گفت‌وگو به سیر تحولات مدرنیسم و عوامل و شرایط تأثیرگذار در دگرگونی آن اشاره شده و بر این نکته تأکید شده که نمی‌توان با قاطعیت گفت که دوران مدرنیسم به سر آمده و دوره‌ای کاملا جدید و متمایز آغاز شده است؛ بلکه دوران معاصر به نوعی ادامه مدرنیسم است که می‌توان نام آن را مدرنیته متأخر گذارد. به عقیده آقای کاشی بهترین گزینه برای جای‌گزین کردن محور و مرجعی دیگر به جای خرد، رویکردهای اجتماع‌گرایانه است که می‌تواند به عنوان راه سومی برای گذر از سنت و مدرنیسم مطرح شود.

خلاصه ماشینی:

"امروزه نیز در مقابل این ادعا که ما از جهان مدرن فراتر رفته‌ایم و کاملا به دنیای پست‌مدرن و مناسبات آن وارد شده‌ایم، برخی معتقدند که اینها همه داستانی بیش نیست، و اگر هم واقعیت دارد، برای درصد کوچکی از مناسبات در عرصه جهانی می‌باشد و هنوز هم می‌توان با الگوهای کلاسیک، دنیای کنونی را بهتر شناخت. من هنوز گمان می‌کنم ــ تا آنجایی که من از متفکران پست‌مدرن اطلاع دارم ــ دیدگاه همه آنها را بتوان در یک نقد رادیکال به بنیادهای مدرنیته و آگاه کردن دنیای مدرن به بنیادهای خود جمع کرد و شاید این بدان معنی باشد که دنیای مدرن راه خود را به نحوی پیچیده‌تر و با صورت‌های نوین‌تری ادامه می‌دهد. البته ریشه‌های این خرد ابزاری را می‌توان به دوران‌های پیش از مدرنیته نیز عقب برد؛ اما اینکه خرد نه فقط به عنوان یک ایده، باور و معرفت، بلکه بنیاد و شاکله یک دوران باشد و تلاش ما را در سازمان دادن به یک جهان جدید در کانون قرار دهد، مختص دوران مدرنیته است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.