Skip to main content
فهرست مقالات

جنبش نرم افزاری، نیاز امروز جامعه ما

نویسنده:

(4 صفحه - از 22 تا 25)

کلید واژه های ماشینی : وجه اصلی گفتمان ترقی وجود، گفتمان ترقی، جنبش نرم‌افزاری، توسعه، به‌ضرورت توجه به رشد علمی، ابوطالبی، سیاسی، امر تحقیق در توسعه کشور، جامعه، جمهوری اسلامی

آقای ابوطالبی ضمن اشاره‌ای به فاصله میان کشورهای شمال و جنوب در امر تحقیقات، به ضرورت توجه به رشد علمی و اولویت دادن به امر تحقیق در توسعه کشور می‌پردازند. به نظر ایشان در جمهوری اسلامی، گفتمان ترقی در هر دوره‌ای، از وجهی مورد توجه قرار گرفته است. اینک، برای حل مشکلات جمهوری اسلامی چاره‌ای جز روی آوردن به جنبش نرم‌افزاری، به عنوان وجه اصلی گفتمان ترقی وجود ندارد.

خلاصه ماشینی:

"اگر امروز بتوانیم قرائت توسعه علمی و تحقیقاتی را بر گفتمان ترقی حاکم کنیم، امیدی هست که جامعه را در مسیر رفاه و سعادت دنیا و آخرت ببینیم. 2. برای دست‌یابی به چنین جنبشی به چند چیز اساسی نیاز داریم: الف) اراده‌ای قوی برای ورود به این عرصه در میان نخبگان جامعه؛ ب) مدیریت و برنامه‌ریزی جنبش، که بدون آن، شاهد تحقق یافتن حرکت‌هایی پراکنده و بی‌ثمر یا کم‌ثمر خواهیم بود؛ ج) تخصیص بخش قابل توجهی از امکانات کشور به این عرصه؛ د) ایجاد اعتبارات فرهنگی، سیاسی و اقتصادی برای تحقیق و محقق. 3. توجه به آنچه امام خمینی رحمه‌الله به عنوان علم جهت‌دار مطرح کردند، شرط اصلی موفقیت چنین جنبشی است؛ وگرنه ما نیز گام در راهی می‌گذاریم که ده‌ها سال پیش از این کره جنوبی و هنگ کنگ و دیگر کشورهای در حال توسعه شرقی می‌گذاشتند و آن نیز منتهی به پدید آوردن نمونه‌ای ناقص از تمدن غرب است؛ چیزی که مطلوب مردم مسلمان نیست."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.