Skip to main content
فهرست مقالات

اسلام و جهانی شدن

نویسنده:

(10 صفحه - از 71 تا 80)

کلید واژه های ماشینی : جهانی‌شدن، اسلام، جهانی‌شدن واقعی، جهانی‌شدن مصطلح، ادیان، نظام سرمایه‌داری، جهانی‌شدن مصطلح به‌سوی جهانی‌شدن اسلام، سیاسی، اقتصادی، تهدیدها

نویسنده پس از بیان ویژگی‌ها، مؤلفه‌ها و اقتضائات جهانی‌شدن واقعی، جهانی‌شدن مصطلح را تبیین کرده است؛ آن‌گاه پیامدهای جهانی‌شدن را در قالب تهدیدها و فرصت‌ها برشمرده است. با بررسی وضع کنونی جهان، نشان داده است که آمادگی‌های لازم برای جهانی‌شدن واقعی بیشتر فراهم است تا جهانی‌شدن مصطلح، و لازم است که با سیر جهانی‌شدن مصطلح که به جهان‌گیر شدن نظام سرمایه‌داری می‌انجامد، مقابله گردد. سرانجام با استناد به برخی آیات قرآنی به دنبال نشان دادن توانایی‌های لازم دین اسلام برای جهانی‌شدن واقعی است.

خلاصه ماشینی:

"یکی از قابلیت‌های مفهومی که جهانی‌شدن کنونی برای جهانی‌شدن واقعی ایجاد کرده است، پشت سر گذاشتن مرزهای جغرافیایی ملی در مناسبات و روابط فرهنگی ـ اجتماعی است و این فرصتی است برای انتشار پیام ادیان ابراهیمی که در نشر آیین خود مرز نمی‌شناسند. ثانیا، تنها در حوزه سیاسی این اتفاق نیفتاده است؛ در حوزه‌های فرهنگی و اقتصادی نیز تلاش‌های حساب‌شده و منسجمی از سوی مرکزیت نظام سرمایه‌داری، روند جهانی‌شدن لیبرال ـ دموکراسی و سرمایه‌داری را پیش برده است. با وجود آنکه جهانی‌شدن واقعی بر محور انسان و حیات او به تصویر کشیده شده است، لکن با قدری تأمل می‌توان مؤلفه‌های دیگری را بر بنیان‌های مشترک برای جهانی‌شدن واقعی، افزود که از مهم‌ترین آنها ربوبیت و ولایت الاهی است که در قالب نظامی از سطوح مختلف سرپرستی و ولایت، چون ولایت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ، معصومین علیهم‌السلام و نایبان آنها در عصر غیبت آن بزرگواران، نهادینه شده است. 6. تهدیدهای مورد نظر و بیان نویسنده هرچند به‌جا و به مورد است، ولی این نکته را باید افزود که تنها استحاله‌گرایی در جهت ظهور هویت‌های قومی و منطقه‌ای و بحران هویت ملی و تاریخی نیست؛ بلکه در افقی بالاتر، حاکم شدن جوهره نظام سرمایه‌داری بر سلب هویت واقعی از انسان و تفسیر مادی اوست. اگر گفته می‌شود که شکسته شدن مرزهای جغرافیایی ملی فرصتی در اختیار ادیان ابراهیمی قرار داده است، باید به این نکته توجه داشت که از این فرصت، امروزه بیشترین بهره را جهانی‌شدن مصطلح در جهت همگانی و عمومی جلوه دادن ارزش‌ها و مفاهیم مورد قبول خود می‌برد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.