Skip to main content
فهرست مقالات

افول یک ملت

نویسنده:

(8 صفحه - از 11 تا 18)

کلید واژه های ماشینی : ملت، خانواده، افول و زوال ملت اسراییل، مرد، زنان، جامعه، افول ارزش‌های اخلاقی و معنوی، پیشگوها افول و زوال ملت، جنسی، اجتماعی

سال‌هاست که پیشگوها افول و زوال ملت اسراییل (یهود) را پیش‌بینی کرده‌اند؛ درحالی‌که نادرستی بسیاری از این پیش‌بینی‌ها ثابت شده است. اما شواهدی وجود دارد که اثبات می‌کند این ملت نیز مانند ملت‌های بزرگ پیشین افول خواهد کرد و البته این حرکت به سوی افول هم‌چنان ادامه دارد؛ به جز اینکه بیداری مردم و انجام اصلاحات در جامعه، این سیر را متوقف نماید.

خلاصه ماشینی:

"این سقوط، معلول افول ارزش‌های اخلاقی و معنوی در خانواده‌هاست و به همان میزان که خانواده به سمت افول پیش می‌رود، جامعه نیز دچار اضمحلال می‌شود. در مرحله چهارم، زنان تحت تأثیر قرار می‌گیرند و ارزش و موقعیت آنها در خانواده و در تعامل با فرزندانشان دچار افت شدیدی می‌شود؛ مورد غفلت واقع می‌شوند و از ارزش و شخصیت می‌افتند؛ در راه دست‌یابی به رفاه مادی و آزادی‌های جنسی فراتر از پیوند زناشویی، برای هر مسئله کوچکی مشکل تراشی می‌کنند؛ سعی می‌کنند روابط جنسی منجر به حاملگی را به حداقل برسانند و تأکیدشان بر این است که روابط جنسی باید فقط برای لذت باشد همین‌طور قوانین ازدواج به سمتی پیش می‌رود که طلاق را هرچه آسان‌تر نماید. سرانجام و در آخرین مرحله، بی‌اعتقادی به اوج خود می‌رسد، اقتدار والدین کاهش می‌یابد و اصول اخلاقی از میان می‌رود و در نتیجه، اقتصاد و حکومت تحت تأثیر قرار می‌گیرد و ضعف ناشی از آن و عدم یک‌پارچگی، سبب فروپاشی جامعه می‌گردد. چنین پروسه‌ای در کتاب مقدس و تاریخ تمدن‌های یونان، ایران، بابل و روم نیز به وقوع پیوسته است و لذا اگر این مسئله در مورد چنین تمدن‌هایی تحقق یافته است، امروز نیز می‌تواند محقق شود، مگر اینکه ما با بازگشت به اصول توراتی و عمل به اوامر الاهی، از این افول و هلاکت قطعی نجات یابیم. 2. از جمله نکات جالب توجه که نویسنده به آن اشاره کرده است نقش مرد در رهبری معنوی و اخلاقی اعضای خانواده است و این همان چیزی است که در دیدگاه اسلامی مورد توجه قرار گرفته است: یکی از وظایف اساسی مرد، در آیات قرآن و روایات اهل بیت علیهم‌السلام ، تلاش برای هدایت معنوی و اخلاقی اعضای خانواده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.