Skip to main content
فهرست مقالات

اعتراض به کاربرد سیاسی مساجد

نویسنده:

(5 صفحه - از 32 تا 36)

کلید واژه های ماشینی : مسجدها، سیاسی، سیاسی شدن مساجد، سیاسی مسجد، اعتراض به کاربرد سیاسی، استفاده ابزاری محافظه‌کاران فاتح مجلس، انقلاب، مجلس، حزب، استفاده ابزاری از مسجدها

این مقاله به نگرانی از سیاسی شدن مساجد اشاره دارد. به اعتقاد بسیاری از هواداران جمهوری اسلامی، استفاده ابزاری از مسجدها و سیاسی کردن آنها نگران کننده است.

خلاصه ماشینی:

"استفاده از مساجد و اماکن مذهبی شیعه مانند تکیه‌ها و حسینیه‌ها در جهت فعالیت‌های سیاسی، گرچه سابقه‌ای طولانی در تاریخ ایران دارد، اما اوج آن در روزهای انقلاب ضدسلطنتی رخ داد که با اقامت آیت‌الله‌ خمینی در نوفلو شاتو و دعوت وی از روحانیون و طلاب برای شرکت در انقلاب، جناح مذهبی صاحب مراکزی شد که همه گروه‌های سیاسی دیگر از آن محروم بودند. هنگامی که کارکردهای سیاسی مسجد را مرور کنیم متوجه می‌شویم منشأ نگرانی بی‌بی سی چیست: «مسجدها پایگاه شکل‌گیری انقلاب اسلامی و مبارزات ضدسلطنتی و ضداستعماری بودند؛ با پیروزی انقلاب، مسجدها و مراکز مذهبی به سرعت به محل استقرار کمیته‌های انقلابی مبدل شدند و در هشت سال جنگ با عراق، مسجدها که دیگر دارای مرکزیتی شده بودند، به محل اعزام داوطلبان به جبهه‌ها، جمع‌آوری کمک‌های مردمی و..."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.