Skip to main content
فهرست مقالات

سکولار بودن یعنی چه؟

مصاحبه شونده:

مترجم:

(6 صفحه - از 7 تا 12)

کلید واژه های ماشینی : سکولار، جامعه سکولار، نظم سیاسی ممکن زندگی، سکولاریسم، نظم، خداوند، جامعه، دین، اجتماعی، بهترین نظم سیاسی

جامعه سکولار به این معناست که خداوند دیگر اجتناب‌پذیر نیست و جهان از نظم استعلایی پیشین برخوردار نمی‌باشد. هرچند اراده خداوند در چنین جامعه‌ای هنوز هم می‌تواند در زندگی ما برای معین نمودن جای هر چیزی در جهان حضور جدی داشته باشد، چه در زندگی اجتماعی و چه خصوصی. ما در بهترین نظم سیاسی ممکن زندگی می‌کنیم که تاکنون در تاریخ بشر به وجود نیامده است. چارلز تایلور از فیلسوفان برجسته معاصر است که در آثار خود به مسئله دین و سکولاریسم در جامعه معاصر حساسیت نشان داده است.

خلاصه ماشینی:

"هرچند اراده خداوند در چنین جامعه‌ای هنوز هم می‌تواند در زندگی ما برای معین نمودن جای هر چیزی در جهان حضور جدی داشته باشد، چه در زندگی اجتماعی و چه خصوصی. اگر شما برای مثال فرهنگ‌های سیاسی متفاوت در اروپای غربی و لیبرال ـ دموکراسی‌های آتلانتیک شمالی را در سطح نظری با هم مقایسه کنید، بسیار شبیه یکدیگرند؛ اما در خصوص شیوه‌های عمل نظام سیاسی‌شان و همچنین در ادراک عمیق‌تر در این‌باره که چگونه فرد در فرانسه با جامعه ارتباط برقرار می‌کند و این می‌تواند در مقایسه با آلمان، کانادا و ایالات متحده آمریکا تفاوت زیادی داشته باشد. در جامعه سکولار روزگارما این تصور که مبنای نظم اخلاقی نهایتا خداوند است، می‌تواند اجتماعی بودن فرهیخته و تساهلی را که به نحو مطلوبی مشخص کننده حوزه عمومی مدرن است مورد تهدید قرار دهد. چنان‌که تایلور اشاره می‌کند: «هر جامعه‌ای دارای یک نظم ضمنی است؛ یعنی مجموعه‌ای از شناخت‌ها و دریافت‌هایی که اعضای هر جامعه به کمک آنها به تجربه‌های روزانه خود معنا می‌بخشد»."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.