Skip to main content
فهرست مقالات

فقاهت و سیاست

نویسنده:

(5 صفحه - از 18 تا 22)

کلید واژه های ماشینی : فقیه ، سیاست ، کدیور ، ولایت ، فقه ، فقاهت و سیاست ، جامعه ، زمام‌داری ، اداره امور جامعه اسلامی تعیین ، اسلامی

به نظر آقای کدیور، فقاهت از تخصص‌های لازم در اداره جامعه است؛ اما نیازی به تصدی بالمباشرة فقیه وجود ندارد؛ بلکه دلیلی برخلاف آن وجود دارد. به نظر ایشان، برای اداره جامعه باید به علوم ناظر به موضوعات مانند اقتصاد و سیاست روی آورد، نه علوم ناظر به احکام کلی.

خلاصه ماشینی:

"آفتاب، ش 35 چکیده: به نظر آقای کدیور، فقاهت از تخصص‌های لازم در اداره جامعه است؛ اما نیازی به تصدی بالمباشرة فقیه وجود ندارد؛ بلکه دلیلی برخلاف آن وجود دارد. فرضیه من در این بحث مختصر چنین است: اگرچه فقاهت یکی از تخصص‌های لازم در اداره جامعه اسلامی است؛ اما تصدی بالمباشره و مستقیم سیاست توسط فقیهان، فاقد دلیل شرعی است؛ بلکه دلیلی خلاف آن دارد. اما اینکه دلیلی بر خلاف شرط فقاهت در زمام‌داری و ریاست اجرایی جامعه وجود دارد: در فقه قاعده‌ای مورد اتفاق فقها وجود دارد با این مضمون که «تعیین موضوع، شأن فقیه نیست» و به این معنی که حوزه وظایف فقیه، احکام کلی است؛ اما شناخت موضوعات جزئی به عهده خود مکلفین است. آقای کدیور با تمسک به یک قاعده با مضمون «تعیین موضوع، شأن فقیه نیست»، گمان می‌کند اثبات کرده است که دلیلی برخلاف شرط فقاهت در زمام‌داری و ریاست اجرایی جامعه آورده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.