Skip to main content
فهرست مقالات

دین و حقوق بشر

نویسنده:

(4 صفحه - از 23 تا 26)

کلید واژه های ماشینی : دین ، عبودیت و مبنای حقوق بشر ، عبودیت ، حقوق بشر ، دین و حقوق بشر ، گزاره‌ای ، انسان ، ناسازگاری دین با حقوق بشر ، گزاره‌ای سلیقه‌ای و گفتاری ، ناسازگار

نویسنده دین را باستانی و حقوق بشر را پدیده‌ای نو و مبنای دین را عبودیت و مبنای حقوق بشر را انسان چونان انسان ذکر می‌کند و بدین جهت این دو را ناسازگار می‌داند و ادعای کسانی را که دین و حقوق بشر را سازگار معرفی می‌کنند گزاره‌ای سلیقه‌ای و گفتاری برمی‌شمارد که هیچ مستندی ندارد.

خلاصه ماشینی:

"2. هرچند اعلامیه حقوق بشر را می‌توان پدیده‌ای نو و تحولی در دنیای غرب قرون وسطی برشمرد، اما حقوق بشر و اینکه انسان‌ها دارای حقوقی هستند که باید رعایت شود و دولت‌ها موظف‌اند که اقدام به احقاق حقوق آنان نمایند مسئله‌ای است که همواره در دین الاهی و خصوص در دین کامل و خاتم یعنی اسلام بر آن تأکید شده است و این نکته را برخی متفکران غربی نیز اعتراف کرده‌اند. 3. هرچند گسست دوره جدید دنیای غرب از قرون وسطی با گریز از دین آغاز شد و بر انسان خودبنیاد و رها شده مبتنی گردید، اما تصور نویسنده محترم از عبودیت ناصواب است. 7. استراتژیک دانستن زبان دین بر این مبناست که دین را جزو منابع معرفتی ندانستیم؛ درحالی‌که اگر دین را یکی از منابع معرفت‌زا بدانیم که در کنار سایر منابع معرفتی به انسان اعطا شده است، بدون شک زبان دین، زبانی معرفت‌زا خواهد بود و هدف داشتن با معرفت‌زایی منافاتی نخواهد داشت، درصورتی‌که هدف‌ها در جهت کمال انسانی باشد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.