Skip to main content
فهرست مقالات

جامعه دینی و جامعه اخلاقی

نویسنده:

(4 صفحه - از 7 تا 10)

کلید واژه های ماشینی : جامعه دینی و جامعه اخلاقی ، دینی ، جامعه ، جامعه دینی ، فضایل ، فضایل و تکالیف اخلاقی ، فقهی ، نقد اخلاقی ، باب جامعه دینی ، رابطه دین و اخلاق

بحث ما در باب جامعه دینی و جامعه اخلاقی و همچنین تبیین نسبت این دو جامعه با یکدیگر است. در باب این تقسیم‌بندی می‌توان پرسید که آیا جامعه دینی، جامعه‌ای اخلاقی است. شاید این معادله برای برخی بدیهی باشد؛ اما به واقع پاسخ‌های متفاوتی به این سؤال می‌توان داد. اساسا اگر دین داران گردهم آیند و تکالیف دینی خود را به جای آورند، اما فاقد فضایل و تکالیف اخلاقی باشند، آن جامعه دینی، فضیلتی ندارد و نمی‌توان برای آن ارزشی قائل بود. بنابراین امروزه لازم است که فقه، ادیان و قدرت را نقد اخلاقی کنیم و تاکنون از نقد اخلاقی این امور غفلت کرده‌ایم.

خلاصه ماشینی:

"اساسا اگر دین داران گردهم آیند و تکالیف دینی خود را به جای آورند، اما فاقد فضایل و تکالیف اخلاقی باشند، آن جامعه دینی، فضیلتی ندارد و نمی‌توان برای آن ارزشی قائل بود. همواره باید به این سؤال مهم اندیشید که بد اختیاری بهتر است یا خوب غیر اختیاری؛ یعنی جامعه‌ای که اختیار و آزادی عمل می‌دهد بهتر است یا جامعه‌ای که تمام راه‌ها را می‌بندد تا تنها به فضایل عمل کنید. ولی در ادامه سخن، آمده است که «به باور من چنین جامعه‌ای که در آن اصل بر پای بندی به احکام شرعی باشد، جامعه دینی نیست، بلکه جامعه‌ای فقهی است... 2. در جای دیگر گفته می‌شود که انتخاب دین و دین‌داری نیز بر اساس اخلاق صورت می‌گیرد و حتی اظهار می‌شود که دین در مقام عمل و تحقق نیز باید نشان دهد که «مردم در استقرار یک نظام دینی، اخلاقی‌تر عمل می‌کنند و اخلاق مدارتر می‌شوند و اولویت و گزینش‌های مردم دین‌دار، فضیلت مدارتر از مردم بی‌دین است»."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.