Skip to main content
فهرست مقالات

باید توبه فرهنگی کنیم

نویسنده:

(3 صفحه - از 18 تا 20)

کلید واژه های ماشینی : سیاسی، توبه فرهنگی، دین، جامعه، اجتماعی، میراث گذشته، اخلاق با تئوری، نقد اخلاقی، نظام‌های، سروش جامعه

به نظر آقای سروش جامعه ما نیاز به نقد اخلاقی دارد و باید از میراث گذشته خود توبه فرهنگی کند. اخلاق با تئوری درست نمی‌شود و نیاز به اصلاح ساختارها و شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جدیدی است.

خلاصه ماشینی:

"توسعه، 24/5/83 چکیده: به نظر آقای سروش جامعه ما نیاز به نقد اخلاقی دارد و باید از میراث گذشته خود توبه فرهنگی کند. اخلاق با تئوری درست نمی‌شود و نیاز به اصلاح ساختارها و شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جدیدی است. دین‌داران باید اعتقاد داشته باشند که با دینشان، زندگی اخلاقی برای آنان ممکن‌تر می‌شود؛ درغیراین صورت، اگر در جهان دینی پیدا شود که حاجب اخلاق باشد و به جای خدمت به اخلاقی بودن، مانع ایجاد آن شود، چنین دیانتی، غیرپذیرفتنی و پای‌بندی به آن ضداخلاقی خواهد بود. بسیار خوب بود اگر آقای سروش به این آفات نیز اشاره می‌کردند. 2. تردیدی نیست که جامعه ما ایرانیان واجد اخلاقیات ناپسندی است که آنها را تجربه تاریخی و نظام‌ها و شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی حاکم در گذشته ایجاد کرده‌اند. در عین حال، باید توجه داشت که این مسئله نباید دست‌آویزی برای شریعت‌گریزان گردد تا به بهانه تشخیص مصادیق عدل و ظلم از تبعیت از احکام شرع سرباز زنند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.