Skip to main content
فهرست مقالات

گره گشایی های علم

مصاحبه شونده:

(3 صفحه - از 21 تا 23)

کلید واژه های ماشینی : تولید علم ، نظریه ، مسئله‌یابی ، جایگاه مسئله‌یابی در تولید علم ، تولید علم و تفاوت‌های ، مسئله ، نظریه‌پردازای سخن ، نظریه آقای موحد ، نظریه‌پردازی و تولید علم ، دکتر موحد

دکتر موحد در این گفت‌وگو درباره تولید علم و تفاوت‌های آن با نظریه‌پردازای سخن گفته است. جایگاه مسئله‌یابی در تولید علم نیز مورد توجه قرار گرفته است. به نظر ایشان مسئله‌یابی می‌تواند مقدمه‌ای برای تولید علم باشد؛ اما خودش تولید علم نیست.

خلاصه ماشینی:

"جام‌جم، 27/5/83 چکیده: دکتر موحد در این گفت‌وگو درباره تولید علم و تفاوت‌های آن با نظریه‌پردازای سخن گفته است. عامل دیگر که به نظر من بسیار مهم است، بستر و زمینه مناسب است؛ یعنی همان فضای پویای علمی که نیروی آفریننده انسان را شکوفا و بیدار می‌کند. وقتی علم گسترش می‌یابد، چه بسا ما بعد از این، نظریه جدیدی نداشته باشیم؛ ولی نتیجه‌های جدید را می‌توان از همان نظریه‌ها و با ابزاری مانند ریاضی و منطق به دست آورد. تا این پاسخ که در قالب نظریه است، داده نشود، از تولید علم خبری نیست. اگر شما نظریه‌ای دارید و از این نظریه چند تقریر به دست دهید و هر تقریری به جوابی برسد و مشکلی را حل کند، می‌توان هر یک از آنها را تولید علم دانست. تا از نیروی تخیل انسان که همان نیروی آفرینش‌گری او و وجه ممتاز وجود آدمی است، استفاده نشود، نمی‌توان تولید علم کرد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.