Skip to main content
فهرست مقالات

عقیده پرستی، بت پرستی است

نویسنده:

(4 صفحه - از 24 تا 27)

کلید واژه های ماشینی : عقیده ، بت‌پرستی ، خدا ، عقیده‌پرستی ، پرستیدن غیر خدا امری نکوهیده ، پرستیدن ، جناب آقای ملکیان ، پافشاری و جزم‌اندیشی نسبت ، حقیقت ، پرستش

جناب آقای ملکیان در این مقاله سعی وافری را مبذول داشته‌اند تا اثبات کنند پافشاری و جزم‌اندیشی نسبت به یک عقیده به منزله پرستیدن آن عقیده است و از آنجا که پرستیدن غیرخدا امری نکوهیده است، عقیده‌پرستی نیز، در حقیقت، نوعی بت‌پرستی است.

خلاصه ماشینی:

"فرآورده این فرآیند شامل مراحلی است: اولا، آنها را فراتر از زمان، مکان، اوضاع و احوال و غیرمتأثر از عوامل تاریخی، اجتماعی و فرهنگی و به تعبیری امری ماورایی(3) و بدون ذره‌ای نقص و عیب می‌داند و ثانیا، می‌خواهد تمام عالم را با این عقاید، سازگار و موافق کند و چون، در اکثریت قریب به اتفاق موارد، نشانی از این سازگاری و موافقت و تسلیم نمی‌بیند، خود برای ایجاد آن، به ستیزه با همه چیز برمی‌خیزد. 2. جناب آقای ملکیان در تبیین مراد خدا از واژه عقیده‌پرستی چنین آورده‌اند که شخص عقیده‌پرست همواره عقیده خود را فراتر از زمان، مکان و غیرمتأثر از عوامل تاریخی، اجتماعی و فرهنگی و بدون ذره‌ای نقص و عیب می‌داند و ثانیا، می‌خواهد تمام عالم را با این عقاید، سازگار و موافق کند و چون چنین نگردد، با دیگران به ستیزه می‌پردازد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.