Skip to main content
فهرست مقالات

نسبت حقوق بشر و دموکراسی

نویسنده:

(7 صفحه - از 45 تا 51)

کلید واژه های ماشینی : دموکراسی ، دموکراسی ، نسبت حقوق بشر و دموکراسی ، دموکراسی دایره حقوق بشر ، حقوق بشر ، حقوق بشر و دموکراسی دایره ، بشر و دموکراسی دایره حقوق ، مدرنیته ، اعلامیه حقوق بشر ، دموکراسی‌خواهی

آقای باقی با برقراری نسبت عام و خاص مطلق بین حقوق بشر و دموکراسی دایره حقوق بشر را بزرگ‌تر از دموکراسی و شامل بر آن می‌داند. بر همین مبنا، در تحلیل پیشینه دموکراسی خواهی در ایران، علت اساسی ضعف و ناکارآمدی دموکراسی در ایران و شکست‌های مکرر آن‌را ناشی از فقدان پیش نیاز اصلی آن، یعنی نهادینه شدن حقوق بشر می‌داند.

خلاصه ماشینی:

"مگر مدرنیته خود از نفی سنت‌ها و هنجارهای موجود و نستبا دیرپا، و پذیرش هنجارهای جدید التأسیس که، هیئت دگرگون شونده و تحول‌پذیری دارند، تحقق و حضور پیدا نمی‌کند؟ و مگر یکی از شاخص‌های جوامع مدرن این نیست که تا چه حد جریان‌های روشن‌فکری توانسته است سنت‌های گذشته را از حاکمیت بیندازد؟ تحلیلی که در مورد نهضت دموکراسی‌خواهی یا جریان برقراری دموکراسی در ایران، طی یکصد سال گذشته، ارائه می‌دهد در راستای تأیید نظریه تقدم حقوق بشر بر دموکراسی است. لازم به ذکر است که اولا، همانطور که گذشت دموکراسی قابل انتزاع از مبانی و نظام ارزشی حاکم بر آن نیست، مجموعه ارزشی که تنافی و تضاد با ارزش‌های پذیرفته شده دینی دارد مطلوبیت ندارد؛ ثانیا، اشتباه یا تعمدی که روشن‌فکران مرتکب شده‌اند و نفی استبداد و نهضت عدالت خواهی و قانون‌گرایی را مارک دموکراسی بر آن نهاده‌اند منشأ اشتباهاتی ازاین دست شده است که حرکت‌های اصلاحی را به دموکراسی‌خواهی نسبت داد؛ ثالثا، اعلامیه حقوق بشر ظاهرا بدون فرض هیچ کاستی و نقدی مورد توجه و توصیه آقای باقی قرار گرفته است درحالی‌که در مقایسه مبانی‌ارزشی اسلامی نگاه متفاوتی به انسان، هستی، دستگاه معرفتی، و مناسبات انسان با منشأ هستی و سایر پدیده‌ها در آن به چشم می‌خورد که نیازمند بررسی مستقلی می‌باشد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.