Skip to main content
فهرست مقالات

آیا آزادی به تنهایی کافی است؟

نویسنده:

مترجم:

(3 صفحه - از 52 تا 54)

کلید واژه های ماشینی : دموکراسی، تمدن غربی، غربی، دفاع، ارزش‌های بنیادین دموکراسی، اخلاق راه لاادری‌گری اخلاقی، وعده شکوفایی و پیشرفت مادی، ظهور آزادی و استقلال فردی، تمدن غربی ارزش دفاع، دفاع از ارزش‌های بنیادین

نویسنده مقاله معتقد است دموکراسی اگر چه به لحاظ تاریخی موجب زوال ارزش‌های مشترک شده، اما، ظهور آزادی و استقلال فردی را نیز به دنبال داشته است. ارزش‌های دموکراسی موجب شد بساط استعمار برچیده شود و اقلیت‌ها به برابری و منزلت انسانی دست یابند. هر چند در اغلب کشورهای پیشرفته وعده شکوفایی و پیشرفت مادی مدتهاست به جای دفاع از ارزش‌های بنیادین دموکراسی نشسته است. به نظر نویسنده، تمدن غربی علی رغم معضلات اجتماعی، پیوسته از نظام‌های دیکتاتوری و نظامی، مقبول‌تر است. بنابراین غرب برای اینکه در داخل و خارج اعتبار بیشتری کسب نماید نباید فاصله زیادی میان اصول اعلام شده خود و رفتار واقعی‌اش وجود داشته باشد. نبرد برای دموکراسی نیز نباید به صورت گزینشی هدایت شود بلکه بایستی به مفاهیم مشترک جهانشمول از عدالت و برابری متوسل شود.

خلاصه ماشینی:

"ایران، ش 2984، 8/9/1383 چکیده: نویسنده مقاله معتقد است دموکراسی اگر چه به لحاظ تاریخی موجب زوال ارزش‌های مشترک شده، اما، ظهور آزادی و استقلال فردی را نیز به دنبال داشته است. به نظر ایشان دموکراسی هر چند به لحاظ تاریخی موجب زوال ارزش‌های مشترک شده، اما، ظهور آزادی و استقلال فردی را نیز به همراه آورده است لاادری‌گری اخلاقی و تکثر معانی در دموکراسی بدیهی تلقی می‌شود، در عین حال هیچ‌کدام از این‌ها برای همگان مقدس یا الزامی نیستند. اما آیا ارزش‌های دموکراسی به تنهایی برای شکست دادن دشمنان دموکراسی کفایت می‌کند؟ به اعتقاد نویسنده، ارزش‌های دموکراسی بود که جنگ علیه نازی‌ها، نظام استبدادی در شوروی و فاشیسم و دیکتاتوری نظامی را ترغیب کرد و با همین ارزش‌ها بود که بساط استعمار برچیده شد و اقلیت‌ها به برابری و منزلت انسانی دست یافتند ازاین‌رو، ارزش‌های یاد شده، جهان‌شمول و مشروعیت بخش مبارزه علیه ظلم و ستم در هر کجای دنیا که باشد، هستند. با این همه نویسنده معتقد است که غرب برای توانایی کسب اعتبار بیشتر در داخل و خارج خانه نباید فاصله بسیار زیادی میان اصول اعلام شده خود و رفتار واقعی‌اش وجود داشته باشد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.