Skip to main content
فهرست مقالات

رتبه بندی صنایع کشور با توجه به ظرفیت تجارت خارجی هر صنعت

نویسنده:

ISC (42 صفحه - از 71 تا 112)

کلیدواژه ها :

ایران ،صنعت ،رتبه‌بندی صنایع ،روشهای رتبه‌بندی ،بازرگانی خارجی

کلید واژه های ماشینی : صنایع ، صادرات ، صنعت ، شاخص ، کد ، رتبه‌بندی صنایع کشور با توجه ، تولید ، رتبه‌بندی ، تجارت خارجی ، صادرات و واردات

شناسایی جایگاه هر یک از صنایع کشور در بین سایر صنایع، مسئله‌ای است که برای سیاستگذاران و تصمیم‌گیرندگان در سطح کلان کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.تا کنون در اکثر طرحها و بررسیهای به عمل آمده در خصوص رتبه‌بندی یا اولویت‌بندی صنایع، تنها از شاخصهای کلان تولید، اشتغال، سرمایه‌گذاری و موارد مشابه استفاده شده است.در این تحقیق علاوه بر استفاده از شاخصهای فوق الذکر، از ظرفیت صادرات و واردات هر یک از صنایع نیز استفاده شده است.از این رو و با استفاده از روش تاکسونومی عددی و به کارگیری شاخصهای منتج از آمار کارگاههای بزرگ صنعتی، به همراه آمار صادرات و واردات هر صنعت-به تفکیک کدهای چهار رقمی ISIC برای دوره زمانی 79-1375، اولویت‌بندی صنایع در سسطح کل کشور محاسبه گردید.بر اساس نتایج به دست آمده، اولویت صنایع در برخی سالها تغییر نموده است.همچنین نتایج حاصل از اولویت‌بندی برخی از صنایع، زمانی که شاخصهای مربوط به تجارت خارجی لحاظ شده، در مقایسه با زمانی که این شاخصها در محاسبه منظور نگردیده، متفاوت بوده است.

خلاصه ماشینی:

"اما یک چیز مشخص است و آن، اینکه اگر تجارت خارجی و بازارهای بین‌المللی قوی باشد، می‌توان به نشت پیشگرا حتی برای صنایع پایه‌ای(مثلا پتروشیمی در ایران)امید داشت، مشروط به آنکه ارزش افزوده از اقتصاد خارج نشود. به این ترتیب به جای‌خواهیم داشت: (به تصویر صفحه مراجعه شود)که در آن‌میانگین هر شاخص(ستون)یعنی:وانحراف معیار هر شاخص(ستون)است:با به دست آوردن‌ها می‌توانیم ماتریس استاندارد شده داده‌ها را به صورت زیر ارایه دهیم:تمام عناصر این ماتریس عاری از هرگونه مقیاس بوده و میانگین هر شاخص (ستون)برابر صفر و انحراف معیار هر شاخص(ستون)برابر یک خواهد بود. همان طور که در ابتدای بحث مطرح شد، هدف در این روش پیدا کردن فعالیتهای همگن از (به تصویر صفحه مراجعه شود)حیث لحاظ کردن شاخصهای مورد بررسی است، در نتیجه در مرحله بعدی فعالیتهایی را که دارای حداقل فاصله با یکدیگر هستند، به دست می‌آوریم. از آنجا که در محاسبه سایر شخصها، هر چقدر میزان شاخص بیشتر باشد، اولویت صنعت‌نما بالاتر خواهد بود، این شاخص را به صورت معکوس و به شکل زیر محاسبه می‌کنیم: (به تصویر صفحه مراجعه شود)2. شاخص سود سرانه نیروی کار نحوه محاسبه این شاخص به شکل زیر است: (به تصویر صفحه مراجعه شود)که در آن C جمع کل هزینه‌ها شامل ارزش داده‌ها، سرمایه‌گذاری سالانه، مزد و حقوق و سایر پرداختهاست. 8. نشبت ارزش افزوده به تولی نحوه محاسبه این شاخص به شکل زیر است:بدیهی است هر چقدر نسبت ارزش افزوده در ارزش تولید صنعت بیشتر باشد، بیانگر جایگاه و رتبه بالاتر آن صنعت در بین سایر صنایع است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.