Skip to main content
فهرست مقالات

اثرات تغییر نرخ ارز بازار آزاد و جریان نقد آتی بر ارزش سهام شرکتهای سهامی عام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

نویسنده:

ISC (26 صفحه - از 13 تا 38)

کلیدواژه ها :

نرخ ارز ،نقد شوندگی سهام ،قیمت سهام ،تئوری برابری قدرت خرید و تئوری بدره

کلید واژه های ماشینی : نرخ ارز، تغییر نرخ ارز بازار آزاد، بازار، نوسانات نرخ ارز در بازار، بورس اوراق بهادار، نقد شوندگی، اطلاعات، قیمت، سهام، نرخ ارز در بازار آزاد

این نوشتار به دنبال یافتن ارتباط بین نوسانات نرخ ارز در بازار غیر رسمی یا بازار آزاد و عوامل مؤثر بر قیمت سهم شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران با تأکید بر عوامل مربوط به نقد شوندگی است. داده‌های آماری این تحقیق شامل دو دسته اساسی است.دسته اول؛مربوط به عوامل کلان اقتصادی شامل نرخ دلار آمریکا در بازار غیر رسیم ارز، نرخ فروش سکه و نرخ طلای هجده عیار و دسته دوم؛اطلاعات مربوط به میانگین قیمت کل بازار و عوامل مؤثر بر آن برای دوره زمانی ابتدای سال 1377 لغایت پایان سال 1380 است که به طور روزانه جمع‌آوری شده است. روش تجزیه و تحلیل داده‌ها، با استفاده از مدلهای رگرسیونی چند متغیری والگوهای اقتصاد سنجی و مدلهای میانگین متحرک انباشته و اتورگرسیو arima 1 و بررسی ضریب تعیین(2r)با استفاده از مکانیزم آنالیز واریانس می‌باشد. نتایج تحقیق طبق مدلهای ارائه شده نشان می‌دهد که تاثیر نوسانات نرخ ارز در بازار آزاد بر عوامل مربوط به نقد شوندگی در سه متغیر تعداد خریداران، تعداد شرکتهای معالمه شده و دفعات خرید، نسبتا متوسط و در ارتباط با سایر عوامل نسبتا پایین بوده است. همچنین میزان تاثیر عوامل نقد شوندگی بر میانگین قیمت سهام در ارتباط با متغیرهای تعداد خریداران و دفعات خرید نسبتا بالا و در ارتباط با سایر متغیرها نسبتا متوسط و پائیین بوده است.

خلاصه ماشینی:

"این نوشتار به دنبال یافتن ارتباط بین نوسانات نرخ ارز در بازار غیر رسمی یا بازار آزاد و عوامل مؤثر بر قیمت سهم شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران با تأکید بر عوامل مربوط به نقد شوندگی است. 1با توجه به توضیحات اجمالی فوق، در این تحقیق کوشش شده است ضمن تشریح مبانی نظری و کاربردی فرضیه برابری قدرت خرید و تئوری مدرن بدره، تاثیر نوسانات نرخ ارز بر عوامل مؤثر بر قیمت و مدلهای رگرسیونی چند متغیره جهت تبیین ارتباط بین متغیرهای مختلف بر اساس فرضیات تحقیق ارائه گردد. i) (به تصویر صفحه مراجعه شود)شخص صنعت، شاخص بازده نقدی و شاخص قیمت بازده جدول متغیرهای تحقیق و علائم اختصاری آنها به شرح زیر است:شرح متغیر علامت اختصارینرخ ارز(دلار)در بازار آزاد exchنرخ فروش سکه طرح جدید coinنرخ طلای 18 عیار goldمیانگین قیمت سهام در هر روز av pتعداد خریداران n-buterدفعات خرید f-buyحجم معامله به میلیون ریال vm-trدرصد سهام معامله شده به کل ارزش سهام p-trتعداد سهام معامله شده n-tsتعداد شرکتهای معامله شده n tcمیانگین p/e کل سهم در هر روز t peمیانگین p/e سهام معامله شده در هر روز ts-peشاخص کل t-indشاخص مالی f indشاخص صنعت in-indشاخص بازده نقدی lr indشاخص قیمت بازده pr indارزش روز کل سهم بازار به میلیارد ریال dat val روش تحلیل داده‌هابعد از جمع‌آوری داده‌های مربوط به متغیرهای تحقیق از ابتدای سال 1377، لغایت پایان سال 1380، بطور روزانه(برای 970 روز)، ابتدا نمودار روند متغیرها در کل این روزها رسم گردید تا روند زمانی آنها مشخص گردد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.