Skip to main content
فهرست مقالات

آزمون و تحلیل اثر هزینه های دولت بر درآمد ملی: رویکرد نئوکلاسیک

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (34 صفحه - از 75 تا 108)

کلیدواژه ها :

مدل اقتصاد سنجی ،مدل رشد نئوکلاسیک ،هزینه‌های دولت ،درآمد ملی ،مدل ادوار تجاری

کلید واژه های ماشینی : هزینه‌های دولت ، هزینه‌های دولت بر درآمد ملی ، تحلیل اثر هزینه‌های دولت ، اقتصاد ، اثر هزینه‌های دولت بر درآمد ، مدل ، مصرف ، مدلهای ادوار تجاری ، مدلهای ادوار تجاری واقعی ، سرمایه

با توجه به اهمیت هزینه‌های دولت بر درآمد ملی در جهت رسیدن به اهداف اقتصادی و برقراری تعادل، مقاله حاضر به بررسی مسئله برنامه ریزی، کاهش شوکهای اقتصادی و پیامدهای حاصل از آن می‌پردازد.در این نوشتار، به منظور ارائه مدل پایه و همچنین جنبه‌های عملی کار همچون آزمون و تحلیل اثر هزینه‌های دولت به مسائل نظری نیز پرداخته شده است. در عین حال با بیان مدلهای فنی و کلان بر وجود یک مدل اقتصاد کلان مناسب بر اساس پایه اقتصاد خرد نیز توجه شده و در مجموع می‌توان گفت این مقاله بر اساس انتخاب مدلهای ادوار تجاری به تحلیل مسائل پرداخته است.

خلاصه ماشینی:

"آنچه که در اینجا انجام می‌دهیم آن است که یک سری ارزشهای پایه‌ای برای پارامترها انتخاب می‌کنیم و آنگاه‌ b,s و a''''s را در معادلات 13 و 14 محاسبه کرده و نشان خواهیم داد که چگونه ضربه و تکانه‌ای(برابر یک انحراف معیار)در هزینه‌های دولت بر مصرف خصوصی و اشتغال و سرمایه و درآمد ملی اثر می‌گذارد. البته، برای هر کدام از این متغیرها آزمون ریشه واحد-دیکی‌فولر-نیز انجام گرفته است و همه آنها معرف آنند که متغیرهای مورد استفاده در V A R پایا می‌باشند و از اینرو، می‌توانیم‌ (به تصویر صفحه مراجعه شود)برای نشان دادن اثر یک ضربه یا شوک بر هزینه‌های دولت از متغیرهای اشاره شده در فوق استفاده نمود. در این مقاله بر اساس این دیدگاه مدلهای ادوار تجاری واقعی انتخاب گردیده و سعی شده است که با توجه به بهینه‌سازی بین دوره‌ای عاملین اقتصادی، اثر هزینه‌های دولت بر درآمد ملی مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد. در تحلیل نئوکلاسیک، با توجه به عرضه نیروی کار و حساسیت تقاضای استراحت نسبت به دستمزد به این نتیجه می‌رسیم که ضرایب افزاینده، بر خلاف روش کینز، ارزشی کوچکتر از یک دارد و به علاوه با توجه به تأثیر هزینه‌های دولت در تابع مطلوبیت فرد و تحلیل نئوکلاسیک‌ها می‌توان استنباط کرد که هزینه‌های دولت نقش انبساطی خود را ندارد و دولت نمی‌تواند هزینه‌های خود را، به عنوان ابزاری مناسب جهت افزایش درآمد ملی در نظر بگیرد. با نظر به حل خاص این مدل، سعی می‌گردد اثر یک درصد افزایش در هزنیه‌های دولت بصورت اثر تغییرات یک انحراف معیار بر درآمد ملی و مخارج خصوصی و سرمایه و دستمزد و نرخ بهره واقعی نشان داده شود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.