Skip to main content
فهرست مقالات

گسترش فعالیت های دانشکده های علوم قرآنی

مصاحبه شونده:

(1 صفحه - از 18 تا 18)

کلید واژه های ماشینی : امرالله گیوی رئیس دانشکده‌های علوم، گیوی رئیس دانشکده‌های علوم قرآنی، رئیس دانشکده‌های علوم قرآنی کشور، دانشکده‌های علوم قرآنی، گسترش فعالیت‌های دانشکده‌های علوم قرآنی، حجت‌الاسلام امرالله گیوی، گسترش، خادمان قرآن کریم، شورایعالی گسترش آموزش عالی، دانشجویان

خلاصه ماشینی:

"حجت الاسلام امرالله گیوی رئیس دانشکده‌های علوم قرآنی کشور در حاشیه برپایی مراسم تجلیل از خادمان قرآن کریم،با بیان این مطلب گفت:دانشکده‌های علوم قرآنی از سال 1368 ابتدا در تهران و پس از آن به تدریج در 11 استان کشور،توسط سازمان اوقاف و امور خیریه راه اندازی شده است. حجت الاسلام گیوی شرایط تحصیل در یان دانشکده‌ها را شرکت در آزمون سراسری دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور عنوان کرد و اظهار داشت: رشته‌های تحصیلی در این دانشکده‌ها عبارتند از:تفسیر قرآن کریم، علوم قرآنی،تربیت معلم قرآن،رشته‌های هنری قرائت،تلاوت و کتابت قرآن کریم. حجت الاسلام گیوی با افزودن این مطلب که مقطع تحصیلی در این دانشکده‌ها کارشناسی است،گفت:برنامه درسی دورۀ کارشناسی ارشد در دو رشتۀ علوم قرآنی و تفسیر قرآن کریم،توسط اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران تدوین شد و به شورایعالی برنامه‌ریزی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری پیشنهاد شد که خوشبختانه به تصویب این شورا رسید و به خواست خداوند متعال،پس از صدور مجوز مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده‌های علوم قرآنی تهران،قم و مشهد تأسیس شده است."

صفحه:
از 18 تا 18
18 گلستان قرآن , آذر 1381 - شماره 131

‌ ‌‌‌گـفت‌وگو‌ با حجت الاسلام امرالله گیوی رئیس دانشکده‌های علوم قرآنی کشور

گسترش فعالیت‌های دانـشکده‌های‌ عـلوم‌ قـرآنی‌

«از این‌که سازمان امور خیریه به خاطر تأسیس دانشکدۀ علوم قرآنی در نهمین دورۀ تجلیل‌ از خادمان قرآن کـریم به افتخار خادمی قرآن نائل شد بسیار خوشحالیم».

حجت‌ الاسلام امرالله گیوی رئیـس‌ دانشکده‌های‌ علوم قرآنی کـشور در حـاشیه برپایی مراسم تجلیل از خادمان قرآن کریم،با بیان این مطلب گفت:دانشکده‌های علوم قرآنی از سال 1368 ابتدا در تهران و پس از آن به تدریج‌ در 11 استان کشور،توسط سازمان اوقاف و امور خیریه راه اندازی شده است.

وی افزود:در حـال حاضر 2 هزار و 80 دانشجوی دختر و پسر در این دانشکده‌ها مشغول به تحصیل هستند و تاکنون‌ 3 هزار‌ و 460 نفر از این دانشکده‌ها فارغ التحصیل شده‌اند.حجت الاسلام گیوی شرایط تحصیل در یان دانشکده‌ها را شرکت در آزمون سراسری دانشگاه‌ها و مـؤسسات آمـوزش عالی کشور عنوان کرد و اظهار داشت‌: رشته‌های‌ تحصیلی در این دانشکده‌ها عبارتند از:تفسیر قرآن کریم، علوم قرآنی،تربیت معلم قرآن،رشته‌های هنری قرائت،تلاوت و کتابت قرآن کریم.

وی خاطر نشان کرد:رشـته هـنری فنون قرائت‌،تلاوت‌ و کتابت قرآن مجید برای اولین بار است که در جهان اسلام براساس مکتب اهل بیت عصمت و طهارت،به صورت دانشگاهی ارائه می‌شود.

حجت الاسلام گیوی با افزودن ایـن مـطلب‌ که‌ مقطع‌ تحصیلی در این دانشکده‌ها کارشناسی‌ است‌،گفت‌:برنامه درسی دورۀ کارشناسی ارشد در دو رشتۀ علوم قرآنی و تفسیر قرآن کریم،توسط اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران تدوین شد‌ و به‌ شورایعالی‌ بـرنامه‌ریزی وزارت عـلوم،تـحقیقات و فناوری پیشنهاد شد که‌ خـوشبختانه‌ بـه تـصویب این شورا رسید و به خواست خداوند متعال،پس از صدور مجوز مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده‌های علوم‌ قرآنی‌ تهران‌،قم و مشهد تأسیس شده اسـت.

رئیـس دانـشکده‌های علوم قرآنی کشور‌،استقبال داوطلبان تحصیل از این رشـته‌ها را بـسیار چشمگیر عنوان کرد و افزود:به عنوان نمونه در آزمون سراسری‌ سال‌ 81‌،هزار و 780 دانشجو برای شرکت در این دانشکده‌ها ثبت نام کـرده‌ بـودند‌ کـه از این تعداد 720 نفر پذیرفته شدند.

وی خاطر نشان ساخت:خوشبختانه بـا توجه به‌ واحدهای‌ درسی‌ که در این دانشکده‌ها ارائه می‌شود،دانشجویان از سطح علمی بالایی برخوردار‌ هستند‌ به‌ طوری که در سـال 80-81،20 درصـد از فـارغ التحصیلان علوم قرآنی دانشکده‌های‌ تهران‌ در‌ دانشگاه‌های معتبر کشور برای تحصیل در مـقطع کـارشناسی ارشد پذیرفته شده‌اند. حجت الاسلام گیوی‌ اضافه‌ کرد:با پیگیری‌های انجام شده، رشته‌های چهارگانه از سوی شـورایعالی گـسترش آمـوزش عالی‌ قطعیت‌ یافته‌ که این موضوع به ماندگاری این دانشکده‌ها بسیار کـمک مـی‌کند. وی گـفت:در حال‌ حاضر‌ 3 واحد درسی،تحت عنوان پروژه تحقیقاتی از سوی شورایعالی برنامه‌ریزی آموزش عالی برای‌ ارائهـ‌ بـه‌ دانـشجویان تصویب شده و دانشجویان ملزم هستند از ترم 5 به بعد در یک موضوع قرآنی متناسب‌ با‌ نـیاز روز و بـا راهنمایی استاد راهنما تحقیق کنند و نتیجۀ تحقیق خود را‌ در‌ ترم‌ 8 ارائه و از آن دفاع کنند. وی با افـزودن ایـن مـطلب که دانشکده‌های قرآنی در شهرهای‌ تهران‌،قم‌،مشهد،کرمانشاه،زاهدان،شیراز،شاهرود،آمل،خوی،مـلایر، مـراغه و میبد فعال هستند‌،اظهار‌ داشت:مؤسسان اولیۀ این دانشکده‌ها جناب آقای خاتمی رئیـس مـحترم جـمهور،جناب آقای معین،جناب آقای‌ امام‌ جمارانی،جناب آقای نظام زاده و جناب آقای چمران هستند.