Skip to main content
فهرست مقالات

میهمانانی که از نور می گویند گزارشی از بخش بین الملل و برگزاری همایش قرآن کریم و هنر

(4 صفحه - از 32 تا 35)

کلید واژه های ماشینی : قرآن ، قرآن کریم ، هنر ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، اسلامی ، برگزاری همایش قرآن کریم ، همایش بین‌المللی قرآن مجید ، قرآن مجید ، نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم ، تقریب مذاهب اسلامی

خلاصه ماشینی:

"گزارشی از بخش بین الملل و برگزاری همایش قرآن کریم و هنر میهمانانی که از نور می‌گویند بخش بین الملل دهمین نمایشگاه قرآن کریم با حضور آیت الله تسخیری دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،حجت الاسلام و المسلمین محمدی عراقی،رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،علی اصغر رمضان‌پور معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی 50 محقق و هنرمند علوم قرآنی از 20 کشور و جمعی از استادان فرهنگ و معارف قرآنی کشورمان افتتاح شد. رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تأثیر پذیری هنرمندان سرزمین‌های عربی،آسیایی،شبه قاره هند،ترکیه و آسیای میانه از مفاهیم و کلام قرآن کریم تأکید کرد: تاریخ هنر اسلامی بهترین شواهد و گواهی را در اختیار هر بیننده منصفی قرار می‌دهد که چگونه از دامن با برکت فرهنگ قرآنی،گونه‌های معماری هنرهای تجسمی،موسیقی و ادبیات و شعر زاده شده‌اند و همواره به مهمترین نقش دینی یعنی معنادار کردن زندگی انسان‌ها کمک می‌رسانند. پس از صحبت‌های حجت الاسلام گیوی، آیت الله معرفت،عضو هیأت امنای دنشکدۀ علوم قرآنی قم،دربارۀ اعجاز هنری قرآن به سخن پرداخت و گفت:اسلام دعوت خودش را با هنر شروع و از هنر بهترین ابزار را در پیشبرد دعوت خود استفاده کرد و شاهدش هم قرآن کریم است. قرآن،سرچشمۀ زیبایی و رحمت آیت الله تسخیری دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در دومین روز برگزاری همایش قرآن و هنر دربارۀ جنبه‌های زبان شناسانه قرآن به بررسی برخی وجوه زبانی قرآن پرداخت و گفت:وقتی خداوند می‌خواهد از نعمت‌ها و بخشندگی‌های خود در قرآن سخن بگوید لب به واژه‌های زیبا و خوش می‌گشاید و هنگامی که از عذاب سخن می‌گوید از واژه‌های بسیار تهدیدکننده و ترسناک استفاده می‌کند."

صفحه: از 32 تا 35
32 گلستان قرآن , آذر 1381 - شماره 131

‌ ‌‌‌گـزارشی‌ از بخش بین الملل و برگزاری همایش قرآن کریم و هنر میهمانانی که از نور‌ می‌گویند‌

بـخش‌ بـین المـلل دهمین نمایشگاه قرآن کریم با حضور آیت الله تسخیری دبیر کل مجمع جهانی‌ تقریب مذاهب اسـلامی،حجت الاسلام و المسلمین محمدی عراقی،رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی‌،علی اصغر رمـضان‌پور معاون‌ امور‌ فرهنگی وزیـر فـرهنگ و ارشاد اسلامی 50 محقق و هنرمند علوم قرآنی از 20 کشور و جمعی از استادان فرهنگ و معارف قرآنی کشورمان افتتاح شد.

در این مراسم پس از تلاوت آیاتی از قرآن‌ کریم و اجرای آئین افتتاح این بخش،آیت الله تسخیری و حجت الاسلام و المـسلمین محمدی عراقی با همراهی علی اصغر رمضان‌پور معاون فرهنگی وزیر ارشاد و رئیس دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم از‌ غرفه‌های‌ میهمانان خارجی دهمین نمایشگاه قرآن دیدن کردند و از نزدیک در جریان فعالیت‌ها و برنامه‌های بـخش بـین الملل نمایشگاه قرار گرفته و با یکایک میهمانان خارجی به گفت‌وگو پرداختند و ضمن طرح پرسش‌هایی با‌ چگونگی‌ فعالیت‌های قرآنی مدعوین هر کشور و مضمون هر اثر هنری آشنا شدند.

بخش بین المـلل دهـمین نمایشگاه قرآن کریم با حضور میهمانانی از کشورهای ترکیه،روسیه، بنگلادش،بوسنی،چین،هندوستان‌،پاکستان‌، انگلیس،سودان،آفریقای جنوبی،تونس،اردن، لبنان،امارات،سوریه،فرانسه،صربستان،تایلند، فیلیپین و تاجیکستان در یازدهمین روز از مـاه مـبارک رمضان فعالیت خود را آغاز کرد.

به گزارش خبرنگار‌ ما‌ ترکیه‌ با تابلوهای خطاطی و مذهّب،روسیه‌ با‌ مجموعه‌ای‌ از عکس‌هایی دربارۀ کلاس‌های قرآن در مساجد مسکو و مسجد ایرانیان مقیم مسکو،بنگلادش بـا مـخزنی از کـتاب‌های مذهبی،بوسنی با قرآن‌های‌ تـرجمه‌ شـده‌ بـه زبان بوسنیایی و... در این بخش حضور دارند‌.در‌ اغلب غرفه‌ها تابلوهایی هنری به چشم می‌خورند که موضوعشان برگرفته از آیات قرآن،سخنان پیامبران،اسـامی ائمـه اطـهار(ع)و اسماء‌ خداوند‌ است‌.

در غرفه کشور چین نیز قـرآنی طـلا کاری شده با‌ ارزشی معادل 300 هزار دلار در معرض نمایش است.نشریه«الفتح»نیز از جمله نشریاتی است که توسط‌ مسلمانان‌ چـین‌ مـنتشر مـی‌شود.در غرفه پاکستان نیز قرآنی پیش روست که حرف‌ اول‌ سطر نـخست آن با حرف اول سطر آخر در هر صفحه برابر است.

انگلیس،سودان و نماینده‌ آفریقا‌ نیز‌ به‌طور مشترک در این بخش غـرفه دارنـد و بـه ارائه آثار هنری پیرامون‌ معارف‌ قرآنی‌ می‌پردازند. غرفه لبنان نیز با حـضور دو تـن از قاریان نامدار این کشور نظر‌ مخاطبان‌ را‌ به خود جلب می‌کند.

دومین همایش بین المللی قرآن مـجید و هـنر

دومـین همایش بین‌ المللی‌ قرآن مجید و هنر، امسال نیز در حاشیه دهمین نمایشگاه بـین المـللی قـرآن کریم‌ و با‌ حضور‌ چهره‌ها و شخصیت‌های داخلی و خارجی طی روزهای 26 و 27 آبان‌ماه برگزار شد و چهره‌هایی چـون آیـت‌ اللهـ‌ «تسخیری»دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،حجت الاسلام و المسلمین «محمدی عراقی‌»رئیـس‌ سـازمان‌ فرهنگ و ارتباطات اسلامی،«علی اصغر رمضان‌پور» معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آیـت الله«مـحمد‌ هـادی‌ معرفت»مدرس و محقق علوم قرآنی،حجت الاسلام«گیلانی»سخنرانی کردند.

آیت الله‌ تسخیری‌؛ فـرصتی‌ بـرای حضور هنرمندان و عالمان

براساس این گزارش آیت الله تسخیری طی سخنانی گفت:سمینار قـرآن‌ و هـنر‌ در‌ حـقیقت بوستان زیبایی است و این نمایشگاه هدیه رمضان است برای همه مشتاقان‌ کلام‌ الهی تا بـه بـررسی شناخت جنبه‌هایی از قرآن بپردازند.

هنر و قرآن با وجود تفاوت‌هایشان ارتباط وسیعی‌ بـا‌ اصـل فـطرت که مبنای ایمان و دین ماست دارند.اصل فطرت که در‌ روایات‌ به کرات به آن اشاره شـده یـکی‌ از‌ مـوضوعات‌ اصلی در انسان‌شناسی اسلامی است و بدون تعمق‌ در‌ آن دریافت معارف بلند و نیز شناخت کـتاب وحـی و زیبایی‌ها و شگفتی‌های آن ناقص و ناتمام‌ است‌. وی در بخش دیگری از‌ سخنان‌ خود با‌ تأکید‌ بر‌ این‌که راه رشد،تکامل و شـکوفایی اسـتعدادهای‌ انسان‌ از طریق دین است،افزود: قرآن کریم که معجزه پیامبر(ص)است در‌ کـامل‌ترین‌ صـورت ممکن،عنصر فطرت را تجلی‌،حفظ و موجب ارتـقاء اخـلاق‌ و زیـبایی‌ کرده است.تعالیم کتاب در‌ هماهنگی‌ کامل بـا فـطرت انسان و نیازهای فطری است.قرآن هنرهای بسیاری را همچون تذهیب‌،خوشنویسی‌، معرق کاری،صـفحه‌آرایی،جـلدسازی و... پرورانده‌ است‌.

بیان‌ قرآن هـنرمندانه و سـاختار‌ ویژه‌ هـندسی آنـ‌که بـا بهره‌گیری‌ از‌ انواع صناعات ادبی و شاخه‌های نـظری انـسان را به تفکر وامی‌دارد، خیال‌انگیز است و حقایق را‌ به‌ صورت تصویری هنرمندانه عرضه مـی‌کند.چـنان‌که‌ گویی‌ حقایق بلند‌ معنوی‌ در‌ برابر چـشم خواننده تجسم‌ یافته و بـیننده مـحو تماشای آن می‌شود.

دبیر کل مـجمع جـهانی تقریب مذاهب اسلامی همچنین در‌ بخش‌ دیگری از سخنان خود تصریح کرد‌:مطالعه‌ تصویرهای‌ قـرآن‌ و تـرسیم‌ پدیده‌های زیبای خلقت‌ چون‌ زمـین آسـمان،درخـتان،دریا و...و نیز صـحنه‌های شـگفت‌انگیز قیامت تا صحنه بـهشت و جـهنم همچنین قصه‌های قرآنی و اسلوب‌ هنرمندانه‌ آن‌ و تنظیم شخصیت‌های مثبت و منفی و همراه کردن خواننده‌ بـا‌ خـود‌ تا‌ نتیجه‌گیری‌های‌

33 گلستان قرآن , آذر 1381 - شماره 131

34 گلستان قرآن , آذر 1381 - شماره 131

35 گلستان قرآن , آذر 1381 - شماره 131