Skip to main content
فهرست مقالات

گفت و گو و خاطرات: اصلاحات ارضی، زمینه ها، ضرورتها، نحوه اجرا و پیامدها (گفت و گو با عباس سالور، رئیس پیشین سازمان اصلاحات ارضی)

مصاحبه کننده:

مصاحبه شونده:

(34 صفحه - از 243 تا 276)

خلاصه ماشینی:

"قیمت زمین در آن زمان و حتی قبل از اصلاحات ارضی به همین منوال نرخ‌گذاری می‌شد ولی چون مالیاتیکه مالکین می‌پرداختند چندان حقیقی نبود بنابراین هیئت مزبور مسئول رسیدگی بهاین موضوع بود و ضریب معین می‌کرد. هر مالکی می‌بایست چنین اظهارنامه‌ای را پرمی‌کرد و آن را امضاء می‌نمود که مثلا در این ملک چه چیزهایی دارم و استثنائاتملک من چیست؟دکتر امینی مالک لشت نشاء بود و چون در آن زمان هر مالکیمی‌توانست 6 دانگ یک ده را برای خود نگه دارد،دکتر امینی برخلاف آنچه ما فکرمی‌کردیم گفت لشت نشاء را تقسیم کنید و املاکی که در کهریزک داشت را جزومستثنآت قرار داد. نظر شما چیست؟ *در مورد قتل ملک عابدی صحبتهای زیادی شده است و برای من به خوبی روشننیست قاتلین او دسته‌ای از راهزنان و دزدان بودند یا اینکه عشایر او را به قتلرساندند اما وقتی موضوع را از یک مأمور اصلاحات ارضی آن استان پرسیدم اوبرایم این‌گونه توضیح داد که ملک عابدی رئیس اصلاحات ارضی منطقۀ فیروز آباد وقشقایی‌ها بود. 4 *علت مخالفت افرادی مانند قائم مقام الملک رفیع،سید جلال الدین تهرانی و شیخ محمد علیبروجردی با اصلاحات ارضی چه بود؟ *حاج آقا رضا رفیع با شاه و دربار ارتباط داشت و معتقد بود پایه‌های تخت سلطنت بردوش مالکین استوار است و به شاه گفته بود شما با این کار این پایه‌ها را خراب نکنیددر آن صورت سلطنت از بین خواهد رفت. *روند اصلاحات ارضی در مرحلۀ دوم و مرحلۀ سوم چگونه بود؟ *پس از پایان مرحلۀ اول در سال 1343 من تغییر شغل دادم و از این‌کار فاصله گرفتم واطلاع کاملی ندارم جز اینکه مقداری برنامه‌های کشت و صنعت و تعدادی شرکتسهامی زراعی ایجاد شده بود و به این صورت کار ادامه یافت."

کلید واژه های ماشینی:

اصلاحات ارضی ، کشاورزی ، ارسنجانی ، زمین ، املاک ، سازمان اصلاحات ارضی ، روستاها ، زارع ، رئیس سازمان اصلاحات ارضی ، شاه


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.