Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی تغییرات توزیع فراوانی مقدار بارش روزانه در حوضه کارون

نویسنده:

ISC (12 صفحه - از 205 تا 216)

کلیدواژه ها :

سیلاب ،بارش ،روزانه ،روند چولگی

کلید واژه های ماشینی : تغییرات توزیع فراوانی مقدار بارش، بارشهای، حوضه آبریز کارون، کارون، حوضه کارون، تغییر توزیع فراوانی بارشهای، حوضه آبریز کارون روند افزایشی، بررسی تغییر توزیع فراوانی، رواناب، بارشهای روزانه

هرچند اقلیم‌شناسان بر سر این موضوع توافق دارند که با افزایش دمای زمین بارش سیاره نیز تغییر خواهد یافت، اما کیفیت و کمیت این تغییرات چندان روشن نیست. به ویژه پیش‌بینی این تغییرات در مقیاس منطقه‌ای دشوارتر است.برخی از پژوهشگران بر این باورند که با افزایش دمای سیاره هرچند ممکن است مقدار بارش سالانه یک منطقه تغییر پیدا نکند، اما ممکن است توزیع فراوانی بارشها به نفع بارشهای شدید و کوتاه‌مدت تغییر یابد.به بیان دیگر گرمایش می‌تواند سبب تقویت ریزشهای همرفتی شود و در نتیجه فراوانی سیلابها و زیانهای ناشی از آنها افزایش یابد.در این مقاله تغییرات توزیع فراوانی بارشهای روزانه حوضه کارون از دیدگاه آب‌شناسی(هیدرولوژی)بررسی گردیده است.این بررسی نشان می‌دهد که به‌طور کلی در طی چند دهه گذشته در 75 درصد مساحت حوضه کارون تغییر معناداری در توزیع فراوانی بارشهای روزانه دیده نشده است در حالی که دبی‌های حداکثر لحظه‌ای در این حوضه روند افزایشی داشته است.

خلاصه ماشینی:

"این بررسی نشان می‌دهد که به‌طور کلی در طی چند دهه گذشته در 75 درصد مساحت حوضه کارون تغییر معناداری در توزیع فراوانی بارشهای روزانه دیده نشده است در حالی که دبی‌های حداکثر لحظه‌ای در این حوضه روند افزایشی داشته است. (به تصویر صفحه مراجعه شود) آزمون روند سری سالانه ضریب رواناب حوضه(نمودار 4 و جدول 3)فرض وجود روند را رد نمی‌کند و نشان می‌دهد که در سطح اطمینان 95 درصد ضریب رواناب حوضه بین 3/0 تا 7/1 درصد در سال در حال افزایش است. (به تصویر صفحه مراجعه شود) بررسی تغییر توزیع فراوانی بارشهای روزانه یکی از فرضیاتی که می‌تواند واقعیت افزایش رواناب حوضه آبریز کارون را توضیح دهد افزایش تعداد بارشهای بزرگ نسبت به بارشهای کوچک است. روند افزایش ضریب رواناب احتمالا نمی‌تواند از تغییر توزیع فراوانی بارشهای روزانه ناشی شده باشد، بلکه ممکن است تغییری کاربری و از میان رفتن پوشش گیاهی منطقه، افزایش دمای حوضه و یا تغییر ترکیب بارش در ایجاد این روند افزایش نقش داشته باشند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.