Skip to main content
فهرست مقالات

گفتمان اصول گرایی و نقد و بررسی آن از منظر مقام معظم رهبری

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (20 صفحه - از 13 تا 32)

کلیدواژه ها :

عدالت ،گفتمان ،دولت نهم ،انقلاب اسلامی ،تحلیل گفتمانی ،مقام معظم رهبری ،اصول‌گرایی

کلید واژه های ماشینی : گفتمان ، دولت ، گفتمان اصول‌گرایی ، انقلاب ، دال‌های ، گفتمان اصول‌گرایی عدالت‌خواه ، عدالت ، دولت نهم ، مقام معظم رهبری ، بیانات رهبر انقلاب در دیدار

انقلاب اسلامی ایران دارای گفتمان‌های سیاسی متنوعی مانند «گفتمان سازندگی» و «گفتمان اصلاح‌طلبی» بوده است، همچنان‌که با روی کار آمدن دولت نهم، گفتمانی در جمهوری اسلامی در این دولت شکل گرفت که بر اساس تأکید بر اصول و ارزش‌های انقلابی و اسلامی و تأکید ویژه بر موضوع عدالت، می‌توان آن را «گفتمان اصول‌گرایی عدالت‌خواه» نامید. بدیهی است که گفتمان یادشده مانند سایر گفتمان‌های قبلی انقلاب اسلامی، دارای نقاط قوت و ضعفی بوده است که تبیین و ارزیابی آنها می‌تواند به پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی و افزایش کارآمدی نظام جمهوری اسلامی بینجامد. در این مقاله تلاش شده است تا گفتمان مذکور با ارائه دیدگاه‌های مقام معظم رهبری درباره گفتمان اصول‌گرایی دولت نهم، تأمین شود و علاوه بر نقد و ارزیابی ایشان در این‌باره، شاخصه‌های اصول‌گرایی و همچنین توصیه‌های اکید مقام معظم رهبری به دولت نهم، ارائه گردد. مستندات پژوهش نشان می‌دهد که مقام معظم رهبری، حمایت گفتمانی ویژه‌ای از گفتمان اصول‌گرایی عدالت‌خواه داشته و این گفتمان را احیاگر آرمان‌ها، ارزش‌ها و شعارهای انقلاب دانسته‌اند، هرچند آن را از نقدها و تذکرات جدی و توصیه‌های لازم، بی‌بهره نگذاشته‌اند.

خلاصه ماشینی:

"1 در ذیل، به بخش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب اسلامی که در این‌باره بیان شده‌اند و دال بر حمایت گفتمانی از دولت نهم به عنوان احیای گفتمان انقلاب اسلامی است اشاره می‌شود : این دولت به عنوان یک دولت اصولگرا شناخته شده و رفتار و تلاشی هم که تا امروز نشان می‌دهد که انشاء الله خود همین برای کشور شما برکاتی خواهد داشت ... 4 بدیهی است این تلقی و تمجید مقام معظم رهبری از سفرهای استانی، به معنای تأیید دال و شعار مهرورزی در دولت نهم است، همچنان‌که ایشان، تحقق این شعار در روابط میان ملت و دولت را مایه افزایش اقتدار ملت و دولت و دست‌یابی به اهداف و پیشرفت نظام به حساب می‌آورند : اگر بخواهیم در صحنه قدرت‌یابی ملت ایران پیش برویم و به هدف‌های خود دست پیدا کنیم، ملت و دولت باید به یکدیگر دست دوستی و همکاری بدهند، همچنان‌که بحمدالله ملت همواره پشتیبان مسئولان بوده است، باید این پشتیبانی هر چه بیشتر ادامه پیدا کند و ملت و دولت با یکدیگر همکاری کنند. 3 مقام معظم رهبری با اشاره به جهت‌گیری ارزشی و انقلابی دولت نهم تصریح می‌نمایند : با روی کار بودن یک دولت حزب‌اللهی و رئیس‌جمهور مکتبی زمینه برای حرکت عمیق فرهنگی بیش از پیش فراهم است و همه دستگاه‌های مسئول باید در جهت ارتقای ارزش‌های اخلاقی و ایمانی جامعه به طور جدی تلاش کنند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.