Skip to main content
فهرست مقالات

تحلیل روابط میان شاخصهای گوناگون علم و فن آوری با توسعه صنعتی در کشورهای جهان (با استفاده از تکنیک همبستگی کانونی

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (34 صفحه - از 59 تا 92)

کلیدواژه ها :

شاخص های علم و فن آوری ،توسعه صنعتی ،روش همبستگی کانونی ،سیاست های علم و فن آوری ،توسعه فن آورانه (تکنولوژیکی)

کلید واژه های ماشینی : توسعه، همبستگی، توسعه صنعتی، علم و فن‌آوری، صادرات، تحلیل روابط میان شاخصهای گوناگون، روابط میان شاخصهای گوناگون علم، تکنیک، فن‌آوری با توسعه صنعتی، تکنیک همبستگی کانونی

اگر نگاهی به سیر تاریخی نظریات توسعه بیفکنیم، درمی یابیم که جدیدترین این نظریات تاکید بر آن دارند که توسعه مبتنی بر علم و فن آوری است و بدون قرار گرفتن در صف پیشروان علم و فن آوری، هیچ کشوری در پیمودن سریع مسیر توسعه موفق نخواهد بود و این موضوعی است که می تواند از طریق تحقیق نیز بررسی و شواهد لازم آن ارایه شود. اما از آنجا که واژه توسعه مفهومی بسیار عام و فراگیر دارد و تعریف شاخصهای جامع و مانع برای آن بسیار دشوار است، ما یکی از بارزترین وجوه آن یعنی توسعه صنعتی را در این مقاله برگزیده ایم و رابطه این وجه را با شاخص های علم و فن آوری در کشورهای مختلف جهان بررسی کرده ایم. طبیعی است که بارزترین جنبه علم و فن آوری، دانشگاه ها و تحقیقات هستند؛ در این مقاله نیز تاکید زیادی بر آنها و نوع ارتباطشان با صنعت و توسعه صنعتی صورت گرفته و تلاش شده است تا نقش دولت نیز در ایجاد و اصلاح این ارتباط بر مبنای یافته های آماری تبیین گردد. روش به کار رفته برای این تحقیق، روش همبستگی کانونی (متعارف) است که از تکنیکهای جدید آمار چند متغیره محسوب می گردد و در مرور ادبیات انجام شده سابقه ای مبنی بر استفاده از آن در موضوع مورد تحقیق یافت نشده است. در پایان مقاله نیز نتیجه گیری هایی از خروجی های تحقیق صورت و بر مبنای آن پیشنهادهای خاص برای ایران در راستای ارتقای سطح علم و فن آوری و نیز توسعه صنعتی و همچنین اصلاح رابطه میان آنها ارایه گشته است.

خلاصه ماشینی:

"تحلیل روابط میان شاخصهای گوناغگون علم و فن آوری با توسعه صنعتی در کشورهای جهان (با استفاده از تکنیک همبستگی کانونی) نویسندگان: دکتر علیرضا علی احمدی(عضو هیأت علمی دانشکده صنایع داانشگاه علم و صنعت ایران) دکتر سید سپهر قاضی نوری(مدرس دانشکده مهندسی دانشگاه الزهراء) معرفی مقاله: اگر نگاهی به سیر تاریخی نظریات توسعه بیفکنیم، در می‌یابیم که جدیدترین این نظریات تأکید بر آن دارند که توسعه مبتنی بر علم و فن آوری است و بدون قرار گرفتن در صف پیشروان علم و فن آوری، هیچ کشوری در پیمودن سریع مسیر توسعه موفق نخواهد بود و این موضوعی است که می‌تواند از طریق تحقیق نیز بررسی و شواهد لازم آن ارائه شود. می‌توانیم به سادگی بگوییم همبستگی کانونی برای تعیین روابط بین دو مجموعه از متغیرها به کار می‌رود و، با توجه به اینکه اصولا هم توسعه صنعتی و هم علم و فن آوری‌ مجموعه‌ای از چند شاخص هستند و نمی‌توان آنها را به صورت تک بعدی نشان داد، طبعا روش همبستگی کانونی برای تعیین رابطه میان آن دو مناسبتر از روشهایی است که فقط یک شاخص را در نظر می‌گیرند. 6-عدم سرمایه گذاری برای اجرای فعالیتهای تحقیق و توسعه صنعتی به موازات گسترش صنعت در کشورها باعث می‌شود که ارزش افزوده این صنایع مناسب و در حد قابل قبول نباشد، هر چند که صنعت به سایر اهداف خود نظیر صادرات و فن آوری نیز دست یابد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.