Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی تطبیقی نقش گاو در اساطیر و هنر ایران و هند

نویسنده:

علمی-ترویجی (وزارت علوم)/ISC (16 صفحه - از 115 تا 130)

کلیدواژه ها :

اسطوره ،ایران ،هنر ،هند ،نقش گاو

کلید واژه های ماشینی : گاو ، هند ، هنر ، ایران ، ایران و هند ، نقش گاو در اساطیر ، نماد ، هنر ایران و هند ، هند نماد باروری و باران ، تمدن کهن ایران و هند

دو تمدن کهن ایران و هند،همواره در طول تاریخ در ارتباط باهم و دارای اشتراکات‌ فرهنگی و هنری فراوانی می‌باشند.با بررسی اساطیر حیوانی این دو تمدن،نقاط مشترک‌ بسیاری از فرهنگ اعتقادی مردمان آنها بر ما روشن می‌گردد. این پژوهش به روش کتابخانه‌ای نقش گاو را در اساطیر و به روش تطبیقی در هنر دو تمدن ایران و هند بررسی می‌کند و در روشن نمودن وجوه اشتراک و تفاوت‌ اساطیر و هنر این دو تمدن کمک می‌نماید. گاو در هند به صورت واقع‌گرا و فاقد تزیینات است،اما در ایران جنبه‌ی نمادین، آرمانی و عظمت دارد و با تزیینات نمایان می‌شود.در هردو تمدن گاو در حال مبارزه با دنیای مادی و رسیدن به دنیای معنوی است.به‌طور کلی،گاو در اساطیر ایران و هند نماد باروری و باران است.گاو در ایران تجلی ایزدان،اما در هند تمثالی از ایزدان اساطیری است. این حیوان در ایران و هند،منشاء پیدایش حیوانات و گیاهان،و شاخ‌های آن نماد ماه است. گاو با سر انسان در هند نمادی از خدایان اساطیری،اما در ایران نمادی از نگهبانان کاخ پادشاه‌ در برابر دشمنان است.به‌طور کلی،گاو در اساطیر ایران و هند وجوه مشترک فراوان است،اما در شیوه‌ی پردازش هنری تفاوت دارد.

خلاصه ماشینی:

"سال هفتم،شماره‌ی چهاردهم،پاییز 7831بررسی تطبیقیس نقش گاو در اساطیر و هنر ایران و هند* گاو در ایران تجلی ایزدان،اما در هند تمثالی از ایزدان اساطیری است. این حیوان در ایران و هند،منشاء پیدایش حیوانات و گیاهان،و شاخ‌های آن نماد ماه است. از اشتراکات دیگر ایران و هند سنت پرستش مهر است که به دوره‌های کهن باز «گاو در اساطیر ایران نماد ماه است و با باروری زمین ارتباط دارد. در ایران باستان،شاخ گاو ماده علامت عقل،خورشید یا ماه بوده است. 3-3-بررسی تطبیقی نقش گاو در اساطیر و هنر ایران و هند در اساطیر ایران نیز گاو شکلی از ایزد طوفان که مولد باران می‌باشد، باروری است و در اساطیر ایران نیز گاو نماد باروری زمین می‌باشد. تفاوت جزیی‌ای که در این مقایسه وجود دارد این است که در اساطیر ایران گاو است و جز ا ین موارد محدود ما در تصاویر هنر هند شاخ گاو را به عنوان ماه،مشاهده‌ منحنی‌های شاخ حیوانات در هنر ایران به عنوان این وجه از نماد ماه یعنی زمان،به خوبی‌ جدول نقش گاو در اساطیر و هنر دو تمدن ایران و هند با بررسی اساطیر ایران و هند به اشتراکات فراوان این دو تمدن درباره‌ی منشاء پیدایش‌ می‌گیرد و به صورت واقع‌گرایی نمایش داده شده است،اما در هنر ایران نقش گاو با تغییر به‌طور کلی،گاو در اساطیر هند و ایران نماد باروری و باران است. شاخ‌های گاو در دو تمدن ایران و هند(تمدن موهنجودارو)نماد ماه می‌باشد. دارد،اما در شیوه‌ی پردازش عناصر بصری نقش گاو در هنر ایران و هند متفاوت است."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.