Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی و تحلیل همکاری اقتصادی کشورهای عضو اکو با استفاده از شاخص های تراکم، تکمیل و جانبداری تجاری

نویسنده:

ISC (32 صفحه - از 9 تا 40)

کلید واژه های ماشینی : صادرات ، هم‌کاری اقتصادی کشورهای عضو اکو ، واردات ، شاخص تراکم تجاری صادرات ، الگوی صادرات کشورهای عضو اکو ، شاخص تراکم تجاری ، کشورهای عضو اکو ، تجاری ، شاخص ، ترکیه

بررسی و تحلیل همکاری اقتصادی کشورهای عضو اکو با استفاده از شاخص های تراکم، تکمیل و جانبداری تجاری یوسفی محمدقلی,ارباب حمیدرضا همکاری اقتصادی منطقه ای، نوعی سیاست بازرگانی برای کاهش محدودیت های تعرفه ای و غیرتعرفه ای تجارت میان کشورهای عضو اتحادیه به منظور ارتقای رشد و توسعه اقتصادی است. هدف این مقاله، بررسی و تحلیل همکاری اقتصادی کشورهای عضو اکو و تاثیر تشکیل این سازمان در تجارت متقابل کشورهای عضو می باشد. در این مقاله، با استفاده از شاخص تراکم تجاری، شاخص تکمیل تجاری و شاخص جانبداری تجاری به بررسی این مسائل می پردازیم که آیا تمایل تجاری کشورهای عضو اکو با یکدیگر بیش از تمایل این کشورها به تجارت با سایر کشورهای جهان است؟ آیا الگوی صادرات کشورهای عضو اکو به یکدیگر به الگوی واردات این کشورها از سایر نقاط جهان نزدیک است؟ ودر نهایت اینکه آیا کشورهای عضو اکو توانسته اند با استفاده از امتیازهای ترجیحی دسترسی نسبتا آزاد به بازار یکدیگر داشته باشند؟

خلاصه ماشینی:

"دی (Regional Cooperation for Development پس از کنفرانس سران سه {IBدر این مقاله،با استفاده از شاخص تراکم تجاری،شاخص تکمیل تجاری و شاخص جانبداری تجاریبه بررسی این مسائل می‌پردازیم که آیا تمایل تجاری کشورهای عضو اکو با یکدیگر بیش از تمایل اینکشورها به تجارت با سایر کشورهای جهان است؟آیا الگوی صادرات کشورهای عضو اکو به یکدیگربه الگوی واردات این کشورها از سایر نقاط جهان نزدیک است؟و در نهایت اینکه آیا کشورهای عضواکو توانسته‌اند با استفاده از امتیازهای ترجیحی دسترسی نسبتا آزاد به بازار یکدیگر داشته باشند؟IB} Ẓکشور در روزهای 29 و 30 تیرماه سال 1343 به طور رسمی آغاز به کار کرد. شاخص‌های تراکم تجاری صادرات و واردات ترکیه و ایران (XI21,MI21) نیز بزرگتر از یک است(غیر از سال 1996)،در نتیجه،تمایل به تجارت متقابل بین دو کشور عضو اکو(ایران و ترکیه)بیش ازتمایل آنها به مشارکت در تجارت جهانی(نگاه کنید به جدول شماره 1). شاخص‌های تراکم تجاری صادرات و واردات ترکیه و ایران (XI21,MI21) نیز بزرگتر از یک است(غیر از سال 1996)،در نتیجه،تمایل به تجارت متقابل بین دو کشور عضو اکو(ایران و ترکیه)بیش ازتمایل آنها به مشارکت در تجارت جهانی(نگاه کنید به جدول شماره 1). در مقابل،ارقام جدول بهوضوح نشان می‌دهد که دسترسی کشورهای ترکیه و پاکستان به بازار ایران به طور نسبی با تسهیلات (به تصویر صفحه مراجعه شود)شاخص جانبداری تجاری صادرات و واردات کالاهای ایران،ترکیه،پاکستان و افغانستان،بااستفاده از اطلاعات بین المللی صادرات و واردات گروه‌های عمده کالاهایی بر اساس طبقه‌بندی SITC ،محاسبه و در جدول شماره(6)درج شده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.