Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی رابطه بین حجم پول، تورم های بالا و مالیات تورمی در اقتصاد ایران

نویسنده:

ISC (26 صفحه - از 41 تا 66)

کلید واژه های ماشینی : تورم، پول، حجم پول، اقتصاد، نرخ تورم، تقاضای پول، اقتصاد ایران، تورم‌های بالا و مالیات تورمی، رشد، الگو

بررسی رابطه بین حجم پول، تورم های بالا و مالیات تورمی در اقتصاد ایران هژبرکیانی کامبیز,رحمانی ایرج پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تورم به یکی از معضلات اساسی اقتصاد ایران تبدیل شد. متوسط نرخ تورم در فاصله سال های 1357 تا 1376 بنا بر آمارهای رسمی بالاتر از 20 درصد بوده است. این مساله با توجه به رشد کند اقتصادی مهم تر و حادتر جلوه گر می شود. در این مطالعه، رابطه بین مانده های واقعی و تورم را با استفاده از الگوی تقاضای پول کاگان و با استفاده از داده های ماهانه مورد بررسی قرار داده ایم. هم چنین، فرض کرده ایم که انتظارات تورمی طبق فرضیه انتظارات تطبیقی شکل می گیرد. نتایج به دست آمده نشان می دهد که الگوی کاگان قادر است تجربیات پولی و تورمی طی دوره یاد شده را حداقل در مقاطعی، هم بر حسب تعریف محدود پول (M1) و هم بر حسب تعریف وسیع پول (M2) به نحو مطلوبی توضیح دهد. از سوی دیگر، نتایج بررسی حاضر، بار دیگر پولی بودن تورم های موجود در اقتصاد ایران را تایید می کند و هم چنین، نشان می دهد که در بیشتر دوره ها دولت در پی حداکثر کردن درآمد حاصل از خلق پول نبوده است.

خلاصه ماشینی:

"برای پاسخ دادن به این سؤال از معادله شماره(1)نسبت به زمان مشتق می‌گیریم؛در این صورتخواهیم داشت: (به تصویر صفحه مراجعه شود)در این معادله،اگر dM/dt که تغییرات و یا رشد حجم پول را طی زمان نشان می‌دهد با؟؟؟ و dp/dt را که نشان‌دهنده تغییرات سطح قیمت‌ها است با ؟؟؟ نشان دادیم،خواهیم داشت: (7)(به تصویر صفحه مراجعه شود)از سوی دیگر،بنا به فرض انتظارات تطبیقی خواهیم داشت: (8)(به تصویر صفحه مراجعه شود)با جایگزینی رابطه(8)در معادله(7)خواهیم داشت: (9)(به تصویر صفحه مراجعه شود)در اینجا باید توجه داشت که رابطه(9)دیگر نشان‌دهنده تابع تقاضای پول نیست،بلکه رابطه‌ای بین رشدحجم پول و تورم می‌باشد که می‌توان با مرتب‌سازی و فاکتورگیری آن را به شکل زیر نوشت: (10)(به تصویر صفحه مراجعه شود)بدین‌روی،خواهیم داشت: (11)(به تصویر صفحه مراجعه شود) شد شاهد رکود عمیق در بخش‌های مختلف اقتصادی به‌ویژه فعالیت‌های تولیدی و استفاده وسیع دولت ازخلق پول و استقراض از بانک مرکزی به منظور تأمین مالی مخارج خود هستیم. برای پاسخ دادن به این سؤال از معادله شماره(1)نسبت به زمان مشتق می‌گیریم؛در این صورتخواهیم داشت: (به تصویر صفحه مراجعه شود)در این معادله،اگر dM/dt که تغییرات و یا رشد حجم پول را طی زمان نشان می‌دهد با؟؟؟ و dp/dt را که نشان‌دهنده تغییرات سطح قیمت‌ها است با ؟؟؟ نشان دادیم،خواهیم داشت: (7)(به تصویر صفحه مراجعه شود)از سوی دیگر،بنا به فرض انتظارات تطبیقی خواهیم داشت: (8)(به تصویر صفحه مراجعه شود)با جایگزینی رابطه(8)در معادله(7)خواهیم داشت: (9)(به تصویر صفحه مراجعه شود)در اینجا باید توجه داشت که رابطه(9)دیگر نشان‌دهنده تابع تقاضای پول نیست،بلکه رابطه‌ای بین رشدحجم پول و تورم می‌باشد که می‌توان با مرتب‌سازی و فاکتورگیری آن را به شکل زیر نوشت: (10)(به تصویر صفحه مراجعه شود)بدین‌روی،خواهیم داشت: (11)(به تصویر صفحه مراجعه شود) شیب از رابطه شماره(11)برابر است با: (12)(به تصویر صفحه مراجعه شود)بدین‌روی،بسته به اینکه aB?"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.