Skip to main content
فهرست مقالات

فن آوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) و رشد اقتصادی ایران

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (24 صفحه - از 55 تا 78)

کلید واژه های ماشینی : فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات، فن‌آوری اطلاعات و ارتباط، رشد، فن‌آوری ارتباطات و اطلاعات، رشد اقتصادی، تأثیر فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات، سرمایه، ICT، رشد اقتصادی ایران، بخش فن‌آوری ارتباطات و اطلاعات

فن آوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) و رشد اقتصادی ایران مشیری سعید,جهان گرد اسفندیار بیشتر مطالعات در زمینه تاثیر فن آوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) بر رشد اقتصادی در کشورهای توسعه یافته حاکی از اثر مثبت و معنی دار این فن آوری بر بهره وری و رشد اقتصادی در دهه 1990 است. برخی مطالعات چنین رابطه مثبتی را در کشورهای در حال توسعه نیز تایید می کنند، اما هنوز زمینه بررسی به خصوص در کشورهای در حال توسعه با توجه به ویژگی های نامتوازن و ضعیف زیرساختی شان وجود دارد. مقاله حاضر با استفاده از داده های سرمایه گذاری ارتباطات و روش فضا – حالت (State Space)، به برآورد تاثیر این فن آوری بر رشد اقتصادی ایران طی دوره 1348-1380میپردازد. نتایج براورد حاکی از تاثیر مثبت ومعنی داراین متغیر بر رشد اقتصادی بوده و تاثیر آن پس از یک دوره کاهش در اواخر دهه 1360 و اوایل دهه 1370، با افزایش شاخص های سرمایه گذاری ارتباطات در اواخر دهه 1370 بهبود یافته است. ایجاد فضای مناسب و استفاده بهتر از اطلاعات و ارتباطات، همراه با افزایش سرمایه گذاری داخلی و مستقیم خارجی به دلیل افزایش احتمال تطابق فن آوری های جدید می تواند همچنان در رشد اقتصادی موثر باشد.

خلاصه ماشینی:

"در کشورهای در حال توسعه مطالعات محدودی در زمینه اثر فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات بر رشدانجام شده است که چند نمونه از آنها در زیر آورده می‌شود: برخی مطالعات در حوزه آسیای جنوب شرقی نشان می‌دهد که در نیمه اول دهه 1990 تعمیقسرمایه در بخش فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات به بهره‌وری نیروی کار کمک کرده و در چندین کشورهمانند هنگ‌کنک،سنگاپور و کره‌جنوبی این موضوع بسیار قابل ملاحظه بوده است. اما،روند صعودی بعد از سال 1375 گویای این موضوعاست که از یک طرف،با افزایش سهم سرمایه‌گذاری ارتباطات در تولید ناخالص داخلی و سرمایه‌گذاری(به تصویر صفحه مراجعه شود)سرانه ارتباطات و تعمیق سرمایه،ارزش افزوده ارتباطات از رشد بسیار بالایی(متوسط سالانه 14/2درصد)برخوردار شده و تأثیر فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات بر رشد اقتصادی بهبود یافته است. (به تصویر صفحه مراجعه شود)همچنین،در راستای ایجاد فضای لازم و عوامل مکمل برای فعالیت فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات،عملکرد مواد 94،103 و 116 قانون برنامه سوم که عمدتا به ایجاد فضای حققوی برای فعالیت‌هایفن‌آوری اطلاعات و ارتباط و راه‌اندازی شبکه‌های رایانه‌ای و اطلاع‌رسانی در زمینه بازار سرمایه وشبکه‌های بازرگانی معطوف بوده به همراه حذف مانع مناقصه در ارجاع کارهای نرم‌افزاری و تصریح لزومارجاع کار به بخش خصوصی در سال‌های اخیر نیز تأثیر مثبت و صعودی فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات بررشد اقتصاد ایران را موجب شده است. همان‌طور که گفته شد؛در کشورهای پیشرفته و برخی کشورهای در حال توسعه،تأثیر مثبت فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات با همراهی عامل مکملی همانند سازمان‌دهی وتجربه مدیریتی،سازمان‌دهی بخشی و قانون‌گذاری،ساختار اقتصادی،سیاست‌های دولت و سرمایه‌گذاریدر سرمایه انسانی در کنار سایر نهاده‌ها موجب بهبود فرایند تولید از طریق تعمیق سرمایه،پیشرفتفن‌آوری و کیفیت نیروی کار شده و نهایتا،رشد بهره‌وری و رشد اقتصادی را به ارمغان آورده است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.