Skip to main content
فهرست مقالات

برآورد تابع سرمایه گذاری q توبین با تأکید بر نقش مالیات بر شرکت ها در ایران

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (18 صفحه - از 79 تا 96)

کلید واژه های ماشینی : برآورد تابع سرمایه‌گذاری توبین، سرمایه، مالیات، برآورد، سرمایه‌گذاری، تابع سرمایه‌گذاری توبین با تأکید، مالیات بر شرکت ها، سود، اقتصادی، بنگاه

برآورد تابع سرمایه گذاری q توبین با تاکید بر نقش مالیات بر شرکت ها در ایران فلاحی محمدعلی*,چشمی علی * دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسی مشهد در علم اقتصاد نظریات بسیاری پیرامون رفتار سرمایه گذاری شرکت ها در سطوح خرد و کلان اقتصادی مطرح شده است. الگوی q توبین یکی از مهمترین نظریه های نئوکلاسیکی سرمایه گذاری است که درمطالعات بیشماری مورد استفاده قرار گرفته است. در مقاله حاضر سعی شده تا با استفاده از این نظریه و با داده های تلفیقی سری زمانی و مقطعی برخی از عوامل موثر بر سرمایه گذاری شرکت های ایرانی با توجه به نقش مالیات بر شرکت ها شناسایی و معرفی شوند.

خلاصه ماشینی:

"براساس نتایج فوق معادله نهایی که برای تخمین به صورتاقتصادسنجی مورد استفاده قرار می‌گیرد،به صورت زیر است: (8)(9)(به تصویر صفحه مراجعه شود)به منظور بررسی اثر دیگر متغیرها بر سرمایه‌گذاری شرکت‌ها و تبیین آثار مالیات به تدریج معادلهفوق اصلاح خواهد شد و متغیرهایی چون جریان نقدینگی و اجزای آن،سود و بدهی به معادله اضافهخواهند شد1. . آمار و متغیرهای الگو برای برآورد معادله فوق از آمار شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران استفاده شده استبه این منظور با توجه به موجود بودن صورت‌های مالی شرکت‌ها و رعایت همگن بودن آنها تعداد 22شرکت از گروه صنایع کانی غیر فلزی به عنوان نمونه انتخاب و آمار آنها طی سال‌های 1372 تا 1378(1). با فرض بازده ثابتنسبت به مقیاس تولید و وجود رقابت کامل می‌توان q نهایی را با Q متوسط-که به صورت زیرمحاسبه می‌شود-برابر در نظر گرفت: (به تصویر صفحه مراجعه شود)در معادله فوق: V ارزش بازاری سهام شرکت در پایان دوره، DB خالص بدهی شرکت، A میزاناستهلاک‌های مجاز شرکت، K* مقدار مستهلک نشده موجودی کالای سرمایه‌ای، IN موجودی مواد،کالا و سفارشات، OI سایر دارایی‌های شرکت، p نسبت قیمت کالای سرمایه‌ای به قیمت کالای تولیدیاست که به دلیل کمبود آمار و اطلاعات در این زمینه برای قیمت کالای سرمایه‌ای از شاخص بهایعمده‌فروشی کالاها در گروه ماشین‌آلات و وسایل‌نقلیه و به جای قیمت کالای تولیدی شرکت‌ها ازشاخص بهای تولیدکننده در گروه ساخت(صنعت)استفاده شده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.