Skip to main content
فهرست مقالات

در تحلیل رفتار مصرفی: مطالعه موردی خانوارهای شهری و روستایی استان کهکیلویه و بویراحمد (AIDS) ارزیابی انتقادی کاربرد سیستم تقاضای تقریبا ایده ال

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (32 صفحه - از 157 تا 188)

کلید واژه های ماشینی : کشش ، قیمت ، تخمین ، شاخص قیمت ، شاخص ، الگوی AIDS ، روستایی استان ، مطالعات ، سیستم ، سیستم

ارزیابی انتقادی کاربرد سیستم تقاضای تقریبا ایده آل (AIDS) در تحلیل رفتار مصرفی: مطالعه موردی خانوارهای شهری و روستایی استان کهگیلویه و بویراحمد صمدی علی حسین* * دانشگاه اصفهان هدف اصلی این مقاله ارزیابی انتقادی از نحوه استفاده از الگوی سیستم تقاضای تقریبا ایده ال (AIDS) در تجزیه و تحلیل رفتار مصرفی خانوارهای شهری و روستایی است. برتری نسبی این الگو در تجزیه و تحلیل رفتارهای مصرفی نمایان است. اما، یافته های نظری این پژوهش حکایت از این دارد که کلیه مطالعات انجام یافته در اقتصاد ایران با استفاده از الگوی AIDS را می توان غیر قابل اعتماد دانست. زیرا، در کلیه مطالعات از شاخص نامناسب تقریب، روش نامناسب تخمین و فرمول نامناسب محاسبه کشش قیمتی استفاده شده است. در مطالعه حاضر با استفاده از یافته های نظری، رفتار مصرفی خانوارهای شهری و روستایی استان کهگیلویه و بویراحمد تجزیه و تحلیل شده است.

خلاصه ماشینی:

"کلیه این مطالعات علی‌رغم کار شایسته و قابلتحسینی که انجام داده‌اند به دلیل بی‌توجهی به سؤالات زیر به دلیل برخی مشکلات از جمله؛عدمدسترسی به منابعی که هنگام تدوین مقاله وجود داشته یا بعدا چاپ شده‌اند،نتایج قابل اعتمادی ارائهنداده‌اند: 1)مناسبترین فرم تابعی2الگوی AIDS چیست؟ 2)مناسبترین شاخص تقریب جهت خطی کردن الگوی AIDS کدام است؟ 3)مناسبترین روش تخمین از میان روش‌های تخمین پیشنهادی کدام است؟ 4)مناسبترین فرمول محاسبه کشش‌های قیمتی و درآمدی چیست؟ هدف اصلی این مقاله ارائه پاسخی مناسب به سؤالات بالا و ارزیابی انتقادی مطالعات انجام یافته دراقتصاد ایران است. ارزیابی برخی از مطالعات انجام یافته براساس الگوی AIDS (به تصویر صفحه مراجعه شود)مأخذ:یافته‌های پژوهش و صمدی(1381) &%02022AEPG020G% از بررسی و مقایسه نتایج حاصل از مطالعات اسفندیاری(1375)،بخشوده(1375)و عزیزی وترکمانی(1380)در مورد تقاضای انواع گوشت در مناطق روستایی ایران می‌توان به جدی بودن ایراداتوارد شده به مطالعه آنها پی برد. نتایج دور دوم برآورد نامقید الگوی LA/AIDS ایستا با استفاده از شاخص قیمت لاسپیرس براساس روش SUR :مناطق روستایی استان (به تصویر صفحه مراجعه شود)***معنی‌دار در سطح 1 درصد**معنی‌دار در سطح 5 درصد*معنی‌دار در سطح 10 درصد ضریب برآورد شده Bi در الگوی نامقید نشان می‌دهد که پوشاک،کفش،مسکن،میوه،سبزی،خشکبار،قند و شکر و تخم مرغ کالاهای ضروری بوده و گروه آرد و نان و غلات و سایر کالاها و خدماتکالاهای لوکس هستند(تنها ضریب گروه میوه،سبزی،خشکبار،شکر و تخم مرغ از نظر آماری معنادارنیست و بقیه ضرایب در سطح 1 درصد معنادار هستند). A Class of Dynamic Demand Systems,in Advances in Econometrics and Modeling B Raj(Edi),Kluwer Academic Publishers, Deaton,A."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.